خانه رویدادهای خبری داخلی آزاد‌سازی سهام عدالت بدون تأثیر در بازار سهام
آزاد‌سازی سهام عدالت بدون تأثیر در بازار سهام
0

آزاد‌سازی سهام عدالت بدون تأثیر در بازار سهام


رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار بیان کرد

آزاد‌سازی سهام عدالت بدون تأثیر در بازار سهام

۴ مرداد

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، دکتر دهقان دهنوی به زمان آغاز فروش سهام عدالت اشاره کرد و افزود: معاملات سهام عدالت از همان ابتدا به دو روش مستقیم و غیرمستقیم تقسیم شد. سهامداران غیرمستقیم، شرکت‌های استانی هستند که اکنون منعی برای فروش آن‌ها وجود ندارد، اما نماد تعداد محدودی از شرکت‌های استانی (چهار شرکت) به‌دلیل عدم همکاری مدیران شرکت‌ها برای ارائه صورت‌های مالی بسته است و فرآیند پذیرش آن‌ها در بورس کامل نشده است.
وی با بیان اینکه در این میان، نماد تعدادی از شرکت‌ها باز است و سهامداران می‌توانند اقدام به معامله سهام خود در بازار کنند، گفت: اکنون در تلاش هستیم، معاملات سهام عدالت در روش غیرمستقیم را سامان بخشیم تا انتخابات این شرکت‌ها برگزار و هیئت مدیره آن‌ها انتخاب شود. از این طریق، نماد باقی شرکت‌ها بازگشایی خواهد شد و افرادی که به‌دنبال فروش سهام خود در بازار هستند می‌توانند خواسته خود را اجرایی کنند.
دکتر دهقان دهنوی با بیان اینکه این موضوع باید مدنظر سهامداران باشد که همیشه تأکید ما به ارزشمند بودن سهام عدالت بوده است، اظهار داشت: اگر فردی نیاز به نقدینگی ندارد نه‌تنها نباید اقدام به فروش سهام خود کند، بلکه می‌تواند با استفاده از وجوه نقد مازاد خود اقدام به سرمایه‌گذاری بلندمدت در این سهام ارزشمند کند.

ظرفیت بازار جوابگوی فروش سهام عدالت نیست
رئیس سازمان بورس با بیان اینکه سهام عدالت افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند در اختیار خود سهامداران است، گفت: مسئله حائز اهمیت در خصوص فروش سهام عدالت در روش مستقیم، بالا بودن میزان حجم سهام است، به همین دلیل اگر اجازه داده شود همه سهامداران اقدام به فروش سهام خود کنند، طبیعتاً حجم گسترده‌ای از عرضه وارد بازار می‌شود، درصورتی‌که ظرفیت بازار نمی‌تواند جوابگوی این میزان از فروش سهام باشد و این امر منجر به ایجاد روند نزولی بازار خواهد شد.
وی به ریزش بازار سهام در تابستان سال گذشته اشاره کرد و افزود: شروع ریزش بازار سهام در مقطعی بود که فرآیند آزادسازی سهام عدالت از ۳۰ به ۶۰ درصد اجرایی شد. ایجاد چنین روندی در بازار باعث شد به‌سرعت اقدام به توقف فروش سهام عدالت و وقفه در معاملات آن‌ها کنیم تا از این طریق اجازه داده شود که بازار در وضعیتی مناسب قرار بگیرد.
دکتر دهقان دهنوی با اشاره به اینکه اکنون بازار در حال حرکت به‌ سمت شرایطی باثبات‌تر و کسب آمادگی لازم برای فروش مجدد سهام عدالت است، اظهار داشت: در این مرحله از آزادسازی سهام عدالت، دقت خواهیم داشت تا به‌هیچ‌عنوان آزادسازی به‌شکلی نباشد که تأثیر منفی بر روند معاملات بازار داشته باشد و دوباره شاهد تکرار روند نزولی سال گذشته در بازار باشیم.
رئیس سازمان بورس با بیان اینکه اگر قرار است فروش سهام عدالت به‌طور تدریجی آغاز شود باید تلاش کرد تا این اقدام به‌صورت ماهانه و با درصدهای کم اجرایی گردد، گفت: به‌هیچ‌عنوان لازم نیست یک‌باره ۳۰ درصد از سهام عدالت آزادسازی شود، در این زمینه می‌توان به‌منظور جلوگیری از تأثیرگذاری منفی بر معاملات بورس، در هر مرحله یک درصد از این سهام را در بازار آزادسازی کنیم. در این میان به‌دنبال آن هستیم که روش غیرمستقیم را در کنار فروش سهام عدالت در روش مستقیم قرار دهیم تا افرادی که مایل به فروش سهام خود هستند به‌جای فروش سهام، آن‌ها را در اختیار صندوق‌ها قرار دهند و واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها را در اختیار بگیرند تا در پایان امکان آزادسازی این واحدها فراهم شود.
به گفته دکتر دهقان دهنوی، تمهیداتی در دست طراحی است که به‌محض اجرایی شدن آن‌ها، امکان فروش تدریجی سهام عدالت فراهم خواهد شد.
رئیس سازمان بورس به زمان اجرایی شدن برنامه‌های در دستور کار این سازمان برای فروش سهام عدالت اشاره کرد و گفت: زمان اجرایی شدن این تصمیمات وابسته به وضعیت بازار است، هر لحظه که احساس شود این اقدامات تأثیر منفی بر بازار می‌گذارد اجرای آن‌ها متوقف خواهد شد.

زمان آزادسازی ۴۰ درصد باقی‌مانده سهام عدالت
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه ۴۰ درصد باقی‌مانده سهام عدالت چه زمانی آزادسازی خواهد شد، گفت: تا زمانی‌که طراحی‌های لازم برای عدم تأثیر منفی این اقدامات بر بازار به پایان نرسد هیچ تصمیمی برای آزادسازی ۴۰ درصد باقی‌مانده اتخاذ نمی‌شود، اما بعد از طراحی ابزارهای لازم، این اقدام به‌تدریج به مرحله اجرا خواهد رسید.
دکتر دهقان دهنوی خاطرنشان کرد: اکنون در‌صدد هستیم آزادسازی سهام عدالت را دوباره از صفر آغاز کنیم تا دیگر شاهد تأثیر منفی این اقدام بر روند معاملات بازار نباشیم و به‌دنبال این اتفاق، آزادسازی سهام عدالت را از یک درصد شروع خواهیم کرد.

زمان پرداخت ۱۰ درصد باقی‌مانده سود سهام عدالت
رئیس سازمان بورس در ادامه به زمان پرداخت ۱۰ درصد باقی‌مانده سود سهام عدالت تأکید کرد و گفت: بخشی از ۱۰ درصد باقی‌مانده سود سهام عدالت صرف افزایش سرمایه تعدادی از شرکت‌ها شد و به‌دنبال این اتفاق، سهام در اختیار سهامداران قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه دو شرکت سهل‌انگاری‌هایی را در خصوص پرداخت سود سهام داشتند، ادامه داد: در این راستا یک شرکت هیچ سودی را برای واریز به حساب سهامداران پرداخت نکرده است و شرکت دوم فقط بخشی از سود را واریز کرد که به‌طور حتم طبق ضوابط سازمان با آن‌ها برخورد خواهد شد.
دکتر دهقان دهنوی با بیان اینکه موضوع مهمی که به‌دنبال آن هستیم این است که با آزادسازی سهام عدالت همه مسائل مربوط به این سهام باید مانند دیگر سهام حاضر در بازار سرمایه شود، گفت: شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت نباید تفاوتی با دیگر شرکت‌های سرمایه‌گذاری داشته باشند، در غیر این‌صورت نمی‌توان گفت که آزادسازی صورت گرفته است. بنابراین، باید به سمتی حرکت کنیم که این اتفاق رخ دهد.
رئیس سازمان بورس خاطرنشان کرد: به‌دنبال این اقدام، مانند هر شرکت دیگری که سود پرداخت نمی‌کند و با آن‌ برخورد می‌شود، برای این دو شرکت نیز در سازمان بورس پرونده انضباطی تشکیل و بعد از بررسی‌های لازم، حکمی برای آن‌ها صادر می‌شود.

برگزاری انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت
وی در خصوص برگزاری انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت و مشکلات موجود بر سر راه آن توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: به‌دلیل سوءتفاهم‌های ایجاد‌شده از برگزاری انتخابات شرکت‌های استانی جلوگیری شد.دکتر دهقان دهنوی ادامه داد: تلاش داریم با توجه به مدارک موجود نشان دهیم که مسیر قانونی این انتخابات در حال طی شدن بود و وقفه‌ ایجاد‌شده در برگزاری این انتخابات، به‌عنوان عاملی منفی در مسیر پیشبرد اهداف این شرکت‌ها است.رئیس سازمان بورس اظهار داشت: امیدواریم هر‌چه زودتر بتوانیم این موانع را از سر راه برداریم و دوباره انتخابات را برگزار کنیم و مدیران جدید که منتخب مردم هستند در شرکت‌ها مستقر شوند.به گزارش ایرنا، بعد از آزادسازی سهام عدالت به دستور رهبر معظم انقلاب در تاریخ نهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹، اقدامات مربوط به فروش سهام عدالت توسط سهامداران مهیا و بر اساس آن اعلام شد که از تاریخ چهاردهم تیر‌ماه ۱۳۹۹ امکان فروش ۳۰ درصد از سهام عدالت فراهم است.با آزادسازی سهام عدالت در نخستین روزهای سال گذشته اقدامات گسترده‌ای از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی، شورای عالی بورس و سازمان خصوصی‌سازی صورت گرفت تا هر‌چه زودتر سهام عدالت به مشمولان این سهام واگذار و مدیریت آن‌ها تحت تملک سهامداران قرار گیرد.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *