خانه اخبار ویژه آمار بازارگردانی و معرفی ۲۰ شرکت متخلف
آمار بازارگردانی و معرفی ۲۰ شرکت متخلف

آمار بازارگردانی و معرفی ۲۰ شرکت متخلف


مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرد
آمار بازارگردانی و معرفی ۲۰ شرکت متخلف

۲۸ مهر

مدیرعامل بورس تهران با اعلام آخرین آمار بازارگردانی شرکت‌ها و الزام عرضه حقوقی‌ها متناسب با شرایط بازار گفت: عرضه حقوقی‌ها با ابزار قانونی محدود می‌شود.
به گزارش بورس پرس، علی صحرائی با اشاره به هدف صندوق بازارگردانی مبنی بر نقدشوندگی بازار گفت: طبق مصوبات شورای عالی بورس از ۲۰ شهریور، ناشران و سهامداران عمده موظف هستند نقدشوندگی را از طریق ابزار بازارسازی و عملیات بازارگردانی انجام دهند و صف‌های فروش و خرید را جمع کنند.
وی ادامه داد: ۱۷۵ شرکت بازارگردان به بورس تهران معرفی شدند، ۱۳ ناشر به دلیل کمبود منابع، بازارگردانی را نپذیرفتند. ۹۴ ناشر هم مدارک را برای شرکت بورس ارسال کردند و هنوز ۵۸ ناشر با بورس تهران مکاتباتی انجام نداده‌اند. بورس تهران تا به امروز ۲۰ شرکت را که بازارگردانی انجام نداده‌اند به کمیته تخلفات فراخوانده است؛ زیرا این وظیفه الزامی است و باید انجام شود.
این مقام مسئول افزود: دیروز ۲۵ نماد متوقف بود و ۵۳ شرکت بازارسازی انجام دادند و ۳۲ شرکت تعهد کامل برای بازارگردانی و ۷۶ شرکت بخش عمده‌ای از تعهدات عملیات بازارگردانی انجام دادند. ضمن اینکه ۲۰۰ شرکت عدم تعهد بازارگردانی داشتند. برخی از حقوقی‌ها هفته گذشته در پایان معاملات، عرضه‌هایی انجام دادند و باعث نگرانی بسیاری از سهامداران حقیقی شدند.
صحرائی بابیان اینکه حقوقی‌ها باید متناسب با شرایط بازار عرضه داشته باشند، عنوان کرد: از طریق ابزار‌های مقرراتی تلاش می‌کنیم تا عرضه حقوقی‌ها را محدود کنیم؛ ضمن اینکه در همه دنیا میزان عرضه حقوقی‌ها محدود است و سهامداران عمده ملزم هستند برای فروش سهام بازاریابی کنند، اما در ایران حقوقی‌ها به‌صورت نماد عادی در بازار عرضه می‌کنند.
وی تصریح کرد: برخی از حقوقی‌ها در زمان اوج نوسان بازار یعنی در تیر و مرداد، اقدام به عرضه سهام کردند و در نقدشوندگی سهام مشارکت نداشتند.
انتخابات سایر کشور‌ها و اخبار مرتبط با آن تأثیر زیادی در بازار سرمایه گذاشته است. ضمن اینکه اخبار مربوط به شرکت‌های فلزاتی و معدنی هم تأثیر زیادی در افت شاخص داشت و عرضه‌های روز چهارشنبه توسط حقوقی‌ها نیز یکی از دلایل افت بازار است.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *