خانه رویدادهای خبری داخلی ارائه پیش‌بینی سود هر سهم، به شفافیت بیشتر بازار می‌انجامد
ارائه پیش‌بینی سود هر سهم، به شفافیت بیشتر بازار می‌انجامد

ارائه پیش‌بینی سود هر سهم، به شفافیت بیشتر بازار می‌انجامد


تحلیلگر بازار سرمایه بیان کرد

ارائه پیش‌بینی سود هر سهم، به شفافیت بیشتر بازار می‌انجامد

۸ تیر

به گفته یک تحلیلگر ارشد بازار سرمایه، اطلاعات پیش‌بینی سود یا زیان ناشران بورسی یک ضرورت برای تصمیم‌گیری سهامداران است که به افزایش قدرت پیش‌بینی ارزش سهام ناشران از سوی سرمایه‌گذاران منتهی می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، همایون دارابی در خصوص مصوبه اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار در راستای اعلام EPS شرکت‌ها اظهار داشت: شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان بورس موظف هستند اطلاعات میان‌دوره‌ای و سالیانه خود را برای اطلاع سهامداران منتشر کنند و با گسترش شمار سهامداران بازار سرمایه نیاز به ارائه اطلاعات پیش‌بینی سود یا زیان ناشران بورسی، به‌عنوان یک ضرورت برای تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران تلقی می‌شود.
این تحلیلگر بازار سرمایه ادامه داد: از‌آنجاکه ارائه اطلاعات گزارش تفسیری مدیریت از قابلیت اتکای بالایی برخوردار است، ارائه گزارش پیش‌بینی سود یا زیان شرکت‌ها، قدرت پیش‌بینی ارزش سهام ناشران را از سوی سرمایه‌گذاران افزایش می‌دهد. به گفته وی، رویکرد شرکت‌ها در اعلام سود، رویکردی محافظه‌کارانه است و اعلام محافظه‌کارانه اقدام بسیار خوبی است، به‌ویژه در شرایط پرتلاطم و تحت تحریمی که ما در آن قرار داریم.
وی با اشاره به اینکه این مصوبه تا چه میزان به بازگشت شفافیت و اعتماد سهامداران به بازار کمک خواهد کرد، خاطرنشان کرد: در حقیقت، این موضوع گام خوبی برای شفاف‌سازی بیشتر بازار است و بازار از شفافیت لازم برخوردار است، اما باید در نظر گرفت که فراز و فرود در ذات بازار سرمایه نهفته است و موضوعات خارج از بازار سرمایه همچون قیمت دلار، نرخ سود بین‌بانکی و قیمت‌گذاری دستوری بر بازار تأثیر می‌گذارد؛ همان‌گونه‌که در مرداد‌ماه سال ۱۳۹۹ شاهد این موضوع بودیم.
دارابی خاطرنشان کرد: اعلام گزارش‌های پیش‌بینی سود نباید موجب شود جایگاه شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری فراموش شود و این شرکت‌ها می‌بایست از طریق دریافت کمک و کسب تکالیف قانونی مورد حمایت قرار گیرند تا بتوان بستر مناسبی را برای ارائه اطلاعات شفاف‌تر در بازار فراهم کرد.
وی گفت: در حال حاضر در بازار کلیه اطلاعات شرکت‌ها با سطح اتکا خوبی وجود دارد، اما در فرآیند تبدیل اطلاعات به تحلیل، ضعف‌هایی در بازار موجود است که امید می‌رود تقویت شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری، صدور مجوز شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری نوع اول و دوم و افزایش شمار شرکت‌های پردازش اطلاعات بتواند خلأهای موجود را کمتر کند.
دارابی اهمیت توسعه و تقویت جایگاه نهادهای مالی در بازار سرمایه و ارائه خدمات بهتر به سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه را مدنظر قرار داد و اذعان داشت: سازمان بورس تصمیمات خوبی برای بازار گرفته است و در این خصوص می‌توان به تصویب مجوز تأسیس و فعالیت شرکت کارگزاری، تصویب نسخه اولیه اساسنامه و امیدنامه «صندوق‌های سرمایه‌گذاری اهرمی» و دستورالعمل نحوه صدور مجوز عرضه عمومی شرکت پروژه (سهامی عام) در شرف تأسیس اشاره کرد.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *