خانه روی خط خبر داخلی اعلام آمادگی بازار سرمایه برای کمک به تأمین مالی پروژه‌های شهری
اعلام آمادگی بازار سرمایه برای کمک به تأمین مالی پروژه‌های شهری

اعلام آمادگی بازار سرمایه برای کمک به تأمین مالی پروژه‌های شهری


رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح کرد

اعلام آمادگی بازار سرمایه برای کمک به تأمین مالی پروژه‌های شهری

۲۳ آذرماه

انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری را در بازار سرمایه داریم. سازمان بورس و اوراق بهادار نیز با توجه به ضرورت و نیاز شهر آماده است تا شهرداری‌ها را در اولویت قرار دهد، در صورت لزوم حاضر هستیم ابزارهای جدیدی به‌منظور تصویب شورای شهر و شورای عالی بورس ارائه کنیم.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در اولین همایش نهضت تأمین مالی شهر که روز ۲۳ آذرماه در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، اظهار کرد: در طول دو روز گذشته کارگاه‌های آموزشی در حوزه تأمین مالی برگزار شد، امید می‌رود که این امر بتواند آغازی برای همکاری‌ها باشد.
وی افزود: تا سال ۲۰۵۰ میلادی بیش از ۷۰ درصد جمعیت‌ در شهرها متراکم خواهند شد که این مسئله می‌تواند مشکلاتی را به‌دنبال داشته باشد، بنابراین نیاز شهرداری‌ها به بحث روش‌های تأمین مالی و همکاری‌های مردم بیش از پیش مطرح است، این موضوع تنها دغدغه کشور ما نیست، بلکه در تمام کشورها این مسئله مطرح می‌شود.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: شهرداری‌ها از طریق منابع بودجه‌‌شان استقراض (تقریباً از حدود ۸۰۰ همت اوراق سررسید‌نشده بازار سرمایه تنها ۲۰ همت آن مربوط به شهرداری‌هاست که با توجه به توانایی مالی آنها، این عدد قطعا‌ً قابل‌افزایش خواهد بود) و ابزارهای مشارکتی منابع مالی، تأمین مالی انجام می‌دهند.
عشقی بیان کرد: در بازار سرمایه، مسیری را با همکاری شهرداری‌ها آغاز کردیم و در این سه روز نیز آموزش‌هایی را در این زمینه انجام دادیم که بانک شهر می‌تواند بازوی کمکی باشد. برای شهرداری‌ها نیز مجوز نهاد مالی مستقلی را صادر کردیم. انتظار داریم که بازوهای مالی بتوانند اقدامات خوبی را در حوزه جمع‌آوری منابع مالی مردم انجام دهند.
وی اذعان داشت: بر اساس نظرسنجی‌ها، حوزه املاک همیشه سودآور بوده و ذائقه مردم به این سمت بوده، انتظار داریم که شهرداری‌ها در این حوزه پیشگام باشند. بحث انتشار اوراق مالی نیز در بازار سرمایه به‌طور کامل شکل گرفته که شهرداری‌ها می‌توانند از آنها استفاده کنند.
ایشان عنوان کرد: یکی از ایراداتی که مطرح می‌شود، بحث نرخ‌های بالای تأمین مالی از طریق اوراق بدهی در بازارهای مالی است. این مسئله در سطح جهان مطرح است و آمادگی لازم را برای تعدیل این نرخ‌ها داریم.
عشقی افزود: مجوز دومین صندوق املاک و مستغلات برای بانک شهر آغاز شده و طی چند روز آینده رونمایی خواهد شد. این صندوق‌ها می‌توانند منابع خرد را به‌منظور تأمین منابع مالی برای پروژه‌ها جمع‌آوری کنند.
وی تصریح کرد: اوراق سلف یکی دیگر از ابزارهایی است که تا قبل از پایان سال از آن رونمایی می‌کنیم که این اوراق برای فروش متری مسکن است. این امر می‌تواند به سرمایه‌گذارانی که توانایی خرید کامل ملک را ندارند کمک کند. از نهادهای مالی شهری می‌خواهیم ما را در این راستا کمک کنند.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار بیان کرد: سال گذشته مجموع تسهیلات جدید سیستم بانکی ١٩٠٠ میلیارد تومان و در بازار سرمایه ۵۸۰ هزار میلیارد تومان بوده که این نشان از سهم ٣٠ درصدی بازار سرمایه بوده است که علت کاهش آن را می‌توان افزایش نرخ بهره بانکی دانست.
وی در رابطه با الزامات نهادها در بازار سرمایه، بیان کرد: بر اساس قانون و به‌منظور ایجاد شفافیت باید صورت‌های مالی ارگان‌ها و نهادهای مالی را در سامانه کدال منتشر کنیم، اما شهرداری‌ها همکاری و اقدامات لازم را در این بحث انجام ندادند. بحث الزام رعایت حاکمیت (در اجرای پروژه‌ها باید منافع تمام ذی‌نفعان رعایت شود)، دارایی‌هایی که برای پروژه‌های مالی آورده می‌شود باید مشخص و شفاف باشد، زیرا با پروژه‌هایی مواجه بودیم که نقصان زیادی داشتند.
وی در این رابطه افزود: ارتقاء تصویر شهرداری به‌عنوان یک مجموعه اقتصادی باید به‌درستی صورت گیرد که این نیازمند مدیریت درست است.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان گفت: انواع صندوق سرمایه‌گذاری را در بازار سرمایه داریم. سازمان بورس و اوراق بهادار نیز با توجه به ضرورت و نیاز شهر آماده است تا شهرداری‌ها را در اولویت قرار دهد، در صورت لزوم حاضر هستیم ابزارهای جدیدی به‌منظور تصویب شورای شهر و شورای عالی بورس ارائه کنیم.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *