خانه روی خط خبر افزایش چشمگیر معاملات روزانه بورس
افزایش چشمگیر معاملات روزانه بورس
0

افزایش چشمگیر معاملات روزانه بورس


معاون توسعه و راهبرد شرکت بورس اوراق بهادار تهران مطرح کرد

افزایش چشمگیر معاملات روزانه بورس

۲۴ اردیبهشت‌ماه

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، علی‌عباس کریمی در سمینار «جایگاه سرمایه انسانی در افق پیش روی بازار سرمایه»، به تحولات عظیم بازار سرمایه در سال‌های اخیر اشاره کرد و افزود: طی چند سال گذشته با رشد و توسعه بازارها، ابزارها و فناوری‌های مورد استفاده در بازارهای مالی، رویکرد سنتی استفاده از منابع انسانی با فرصت‌ها و چالش‌هایی همراه بوده است.
وی خاطرنشان کرد: تحت تأثیر تحولات سریع بازارهای مالی، از یک‌سو استفاده از نیروی انسانی سنتی کاهش پیدا کرد و از سوی دیگر، دسترسی به نیروهای متخصص با چالش مواجه شد. در یک دهه گذشته، معاملات با عددهای بسیار پایین و با سیستم‌های سنتی انجام می‌شد اما اکنون معاملات به‌صورت آنلاین و از طریق نوآوری‌های پیشرفته، در حال انجام است.
معاون توسعه و راهبرد شرکت بورس اوراق بهادار تهران معتقد است که این تغییرات و تحولات، در مهم‌ترین سرمایه بازارهای مالی یعنی نیروی انسانی و مهارت‌های نیروی انسانی نشان داده می‌شود. در حوزه معاملات هوشمند دنیا، آمارها کاملاً واضح است و شاهد هستیم که معاملات الگوریتمی بیش از ۷۵ درصد از معاملات را به خود اختصاص می‌دهند.

بازارگردانی خودکار معاملات بازار سرمایه
علی‌عباس کریمی، بازارگردانی خودکار معاملات در این بازار را دیگر تحول انجام‌‍‌شده در این بازار دانست و گفت: زمانی که معاملات به‌صورت الگوریتمی انجام می‌شود نیاز است تا فعالیت‌هایی که در حوزه معاملات هستند خود را با تغییرات ایجاد‌شده، همراه کنند.
معاون توسعه و راهبرد شرکت بورس اوراق بهادار تهران، به موضوع تعیین الزامات و هوشمندسازی مدیریت نظارت بر بازار اشاره کرد و گفت: امروزه اقدامات مربوط به گزارش‌دهی اتفاقات، به‌صورت هوشمند انجام می‌شود و نیازمندیم تا کنترل معاملات بازار، با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین صورت بگیرد.
وی ادامه داد: اکنون پیشرفت این بازار به حدی است که دیگر احراز هویت و اطلاعات‌سنجی مشتریان، با مراجعه سرمایه‌گذاران به کارگزاری‌ها انجام نمی‌شود.
کریمی با اشاره به اینکه بسیاری از تغییرات بازار سرمایه، رو به جلو در حال انجام است گفت: تاکنون شاهد خدمات مبتنی بر نیروی انسانی بوده‌ایم و اکنون نیروی انسانی باید خود را با مهارت‌های جدید وفق دهد. امروزه خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی و فناوری‌های نوین مورد بحث است؛ بنابراین به‌مراتب تغییر مهارت‌های منابع انسانی نیز مورد نیاز خواهد بود.
وی افزود: برخی از مهارت‌ها برای منابع انسانی فعال در بازار سرمایه، نیاز است که باید آنها را در ساختارها گنجاند و نیروی انسانی در این جهت مورد تقویت واقع شود. مسائلی مانند طراحی سامانه‌های هوشمند «نظارتی»، «پیش‌معاملاتی»، «معاملاتی» و «پسامعاملاتی» در بازار سرمایه با استفاده از «فناوری‌های نوین»، «آشنایی با انواع روش‌های حفظ امنیت کاربران در بسترهای نوین معاملاتی» و «توانایی طراحی و بازبینی الگوریتم‌های معاملاتی، نظارتی و تحلیل در بازار سرمایه»، از جمله مهارت‌هایی هستند که باید در نیروی انسانی تقویت شود. همچنین نیروی انسانی باید در جهت تقویت الگوریتم‌های «معاملاتی»، «نظارتی» و «تحلیلی» حرکت کند و آموزش ببیند.

اعمال استانداردهای جدید برای حرکت بازار به دور از انحراف‌ها
کریمی با بیان اینکه باید مشابه کشورهای پیشرفته، استانداردهای جدیدی برای این سازوکارها دیده شود، گفت: برای این فناوری‌های جدید، استانداردها و مقررات جدید تبیین شده است تا بازار بتواند مسیر خود را به دور از انحراف و دستکاری طی کند.
معاون توسعه و راهبرد شرکت بورس اوراق بهادار تهران، معتقد است که امنیت سیستم‌های معاملاتی بسیار مهم است و نیروی انسانی آینده باید نسبت به آنها مجهز شود.
وی با بیان اینکه تا چند وقت گذشته، معاملات روزانه بازار سرمایه کمتر از ۵۰ هزار معامله بود و اطلاعاتی که به دست می‌آمد به‌سادگی قابل جمع‌آوری و تحلیل بودند، گفت: در سال ۱۳۹۹ این عدد به بیش از سه میلیون رسید، اگر بازار مسیر خود را به‌خوبی طی کند و شرایط مناسب فراهم شود، در معاملات این بازار به اعدادی چشمگیر دست پیدا می‌کنیم.
کریمی ادامه داد: تبیین مقررات مربوط به نحوه استفاده از فناوری‌های نوین، سرمایه‌گذاری برای آموزش، توانمندسازی منابع انسانی در همه سطوح بازار سرمایه و جذب نیروهای جدید متخصص در حوزه فناوری‌های نوین، جزو اقداماتی هستند که در بازارهای سرمایه پیشرفته انجام شده است و مهارت نیروی انسانی را می‌توانند همگام با تغییرات فناوری، ارتقاء دهند.
معاون توسعه و راهبرد شرکت بورس اوراق بهادار تهران، با اشاره به اینکه مرکز مالی می‌تواند در حوزه منابع انسانی کمک‌کننده باشد، خاطرنشان کرد: در این زمینه باید ضمن ارائه راهکارها، نهادهایی به‌ کار گرفته شوند که بتوانند در بازار سرمایه، آموزش‌های لازم را برای بهره‌گیری از فناوری‌های جدید فراهم کنند و به نیروهای تخصصی ارائه دهند. وی گفت: امیدواریم در آینده با کمک این اقدامات، بازار سرمایه و بازار مالی‌ هوشمند، گسترش‌یافته و شفافی، به دور از دستکاری‌ها داشته باشیم.

 

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *