خانه رویدادهای خبری داخلی بازار سرمایه، تأمین مالی بنگاه‌های کوچک تولیدی را میسر می‌کند
بازار سرمایه، تأمین مالی بنگاه‌های کوچک تولیدی را میسر می‌کند

بازار سرمایه، تأمین مالی بنگاه‌های کوچک تولیدی را میسر می‌کند


رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد

بازار سرمایه، تأمین مالی بنگاه‌های کوچک تولیدی را میسر می‌کند

۲ تیر

در مراسمی با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و وزیر صنعت، معدن و تجارت، تفاهم‌نامه تأمین مالی تولید با سرمایه‌های خرد مردمی امضا شد.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بر اساس این تفاهم‌نامه، استفاده واحدهای تولیدی و طرح‌ها از ابزار تأمین مالی جمعی به‌منظور هدایت سرمایه‌های خرد مردمی به سمت تولید و تأمین منابع مالی موردنیاز برای راه‌اندازی، حفظ یا توسعه فعالیت‌های بخش صنعت، معدن و تجارت توسعه می‌یابد.
دکتر دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس در این جلسه با اشاره به نقش اصلی سازمان بورس در تأمین مالی بخش‌های مختلف تولیدی در کشور گفت: سازمان بورس همواره به‌دنبال ایجاد فضایی است که منابع و نقدینگی موجود در کشور به سمت تولید برود.
وی افزود: اگرچه در نگاه اول، روش‌های تأمین مالی در بورس نسبت به روش‌های تأمین مالی از طریق سیستم بانکی پیچیده‌تر و مناسب شرکت‌ها و بنگاه‌های بزرگ به نظر می‌رسد و این‌طور تصور می‌شود که بنگاه‌های کوچک راهی برای تأمین مالی از طریق بازار سرمایه ندارند، اما این برداشت صحیح نیست و در بازار سرمایه با استفاده از ابزارهای مختلف از جمله تأمین مالی جمعی، این فضا ایجاد شده است که شرکت‌های تولیدی کوچک نیز بتوانند از طریق بازار سرمایه تأمین مالی کنند.
وی با بیان اینکه در این روش تأمین مالی، پس‌انداز‌کنندگان خرد و تولیدکنندگان خرد به یکدیگر متصل می‌شوند، افزود: تأمین مالی جمعی یکی از نمودهای اصلی مشارکت مردم در اقتصاد و اقتصاد مردمی است و بنگاه‌هایی که به منابع مالی کمتری نیاز دارند می‌توانند از طریق پلتفرم تأمین مالی جمعی سرمایه‌های خرد را جذب کنند.
رئیس سازمان بورس با تأکید بر اینکه در این مسیر در ابتدای راه هستیم و همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت با بازار سرمایه می‌تواند بازار را در این حوزه به بلوغ برساند، گفت: در حال حاضر بیش از ۵۷ میلیون نفر از افراد جامعه سهامدار هستند و تعداد زیادی از شرکت‌هایی که این افراد سهامدارشان هستند، به‌نوعی با وزارت صمت ارتباط دارند و از نظر مدیریت، سیاست‌گذاری و حمایت، تصمیماتی که از سوی این وزارتخانه گرفته می‌شود با منافع سهامداران ارتباط مستقیم پیدا می‌کند. ازاین‌رو، بازار سرمایه و سهامداران انتظار دارند تا همکاری و حمایت‌های لازم در این حوزه‌ها از سوی وزارتخانه مذکور تداوم یابد.
در ادامه این جلسه، رزم‌حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت، سهم واحدهای خرد در حوزه اشتغال و تولید در ایران و دنیا را بالا توصیف کرد و گفت: ایجاد یک بستر مناسب برای جذب سرمایه‌های خرد در این واحدها از وظایف وزارت صمت بوده و تحقق این هدف با استفاده از بازار سرمایه در دستور کار وزارتخانه قرار گرفته است.
وی با تأکید بر تأثیر سیاست‌های پولی کشور در حوزه تولید و صنعت، اجرای طرح تأمین مالی تولید با سرمایه‌های خرد را یکی از برنامه‌های مهم برای هدایت نقدینگی سرگردان به حوزه تولید در راستای مقابله و کنترل تورم و گرانی دانست و افزود: هرگونه تصمیم‌گیری در حوزه سیاست‌های پولی و اقتصادی باید در راستای تقویت صنعت، تولید، صادرات و واردات باشد که در غیر این صورت با افزایش نقدینگی در جامعه، تورم و گرانی ایجاد می‌شود. رزم‌حسینی همچنین بر سرمایه‌گذاری و تضمین حفظ اصل سرمایه مردم در اجرای این طرح تأکید کرد و آن را موضوعی مهم و عملیاتی دانست.
وی با اشاره به خدمات مناسب مشاوره‌ای در حوزه تولید در شهرک‌های صنعتی کشور گفت: ظرفیت تولید در کشور قابل‌ملاحظه بوده و سیاست وزارت صمت در بخش تجارت بین‌المللی، واردات مدیریت‌شده و مبتنی بر تولید داخل در راستای تقویت واحدهای تولیدی است که این سیاست حمایت از تولید داخل حتی با اجرایی شدن برجام و برداشته شدن محدودیت‌های وارداتی نیز در اولویت خواهد بود.
رزم‌حسینی رشد صنعتی کشور در سال ۱۳۹۹ را ۷/۱ درصد بیان کرد و افزود: در سه ماه نخست سال ۱۴۰۰، با وجود همه مشکلات و محدودیت‌ها، در ۲۴ رشته صنعتی شاهد رشد بیش از ۵۰ درصد بودیم و در بخش تجارت بین‌المللی نیز دستاوردهای خوبی حاصل شده است که امیدواریم این روند همچنان ادامه داشته باشد.
لازم به ذکر است، بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که امضا شد، حوزه‌های هدف برای ابزار تأمین مالی جمعی شامل فعالیت‌های دانش‌بنیان، واحدهای کوچک و متوسط، طرح‌های تکمیلی و توسعه در مقیاس کوچک و استارتاپ‌ها است. بر اساس این تفاهم‌نامه، وزارت صمت و سازمان بورس با همکاری عاملین دارای مجوز، برای شناسایی و معرفی شرکت‌های هدف و نیازمند به تأمین مالی در راستای پیشبرد اهداف این تفاهم‌نامه اقدامات لازم را انجام می‌دهند.
همچنین، سازمان بورس در چارچوب قوانین و مقررات حاکم، جهت توسعه و گسترش استفاده از ابزار تأمین مالی جمعی توسط فعالان بخش صنعت، معدن و تجارت، اقدامات لازم را به‌منظور تسهیل‌گری در فرآیند عملیاتی شدن این ابزار انجام خواهد داد.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *