خانه روی خط خبر داخلی تأمین مالی شرکت‌های بورسی تسهیل می‌شود
تأمین مالی شرکت‌های بورسی تسهیل می‌شود

تأمین مالی شرکت‌های بورسی تسهیل می‌شود


مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار گفت

تأمین مالی شرکت‌های بورسی تسهیل می‌شود

۱۸ اردیبهشت‌ماه

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار بیان کرد: تأمین مالی شرکت‌های بورسی تسهیل می‌شود.
وحید روشن قلب، مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران(سنا)، گفت: با توجه به ارتباط طرح تسهیل تأمین مالی و زیرساخت‌ها با سازمان بورس و اوراق بهادار، پیشنهادهایی از طرف این سازمان برای درج در این قانون به مجلس ارائه شد تا با رفع موانع قانونی، تأمین مالی شرکت‌های بورسی تسهیل شود.
وی با بیان این‌که موضوعات موردنیاز بازار سرمایه در پیشنهادهای این سازمان گنجانده شده، مطرح کرد: تأمین مالی شرکت‌ها از طریق «ابزارهای سرمایه‌ای، افزایش سرمایه شرکت‌ها و تأسیس شرکت‌های سهامی عام پروژه» ازجمله پیشنهادهای نهاد ناظر است.

مشوق‌های مالیاتی
ایشان با تأکید بر این‌که در این قانون مشوق‌های مالیاتی وجود دارد، افزود: شرکت‌هایی که از محل سود انباشته سال گذشته خود افزایش سرمایه می‌دهند و شرکت‌هایی که از محل سلب حق‌تقدم از سهامداران فعلی افزایش سرمایه خواهند داد تا سقف این افزایش سرمایه از سود مشمول مالیات سال گذشته آنها کم خواهد شد که درنهایت منتج به افزایش میزان سرمایه‌گذاری خواهد شد.
روشن‌قلب ادامه داد: برای تأسیس شرکت‌های سهامی عام پروژه و صندوق‌های عام پروژه، معافیت مالیاتی برای انتقال دارایی‌ها به شرکت وجود خواهد داشت.

الکترونیکی شدن پذیره‌نویسی حق‌تقدم‌ها
وی با اشاره به این‌که افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات فرآیند زمان‌بری داشت، بیان کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار از سال گذشته شرکت‌ها را ملزم کرد تا حق‌تقدم‌ها را به‌صورت الکترونیک و از طریق سپرده‌گذاری ارسال کنند و الزام ارسال پستی حق‌تقدم برداشته شد. بر این اساس، پیشنهاد شد مهلت استفاده از حق‌تقدم خرید سهام از ۶۰ به ۳۰ روز کاهش پیدا کند و همین‌طور مهلت فروش حق تقدم‌های استفاده نشده از ۳۰ به ۱۵ روز کاهش پیدا کند که این پیشنهادها در مجلس به تصویب رسید و با اجرای این قانون، طول فرآیند افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات به‌طور محسوس(حدوداً ۲ ماه) کاهش پیدا کند.
مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به این‌که مواردی که نیاز به دریافت مجوز از مرجع ثبت شرکت‌ها بود نیز کاهش پیدا کرد، تصریح کرد: بعد از ابلاغ این مصوبه، صرفاً در پایان افزایش سرمایه نیاز به مراجعه به مرجع ثبت شرکت‌ها وجود دارد و قبل از انتشار آگهی حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده، نیاز به دریافت مجوز از مرجع ثبت شرکت‌ها نیست.

تسهیل تأمین مالی شرکت‌ها
روشن قلب افزود: با اجرای قانون تسهیل تأمین مالی و زیرساخت‌ها، در زمینه تأمین مالی شرکت‌ها از طریق اوراق بدهی نیز تغییرات مثبتی رخ خواهد داد، به‌طور مثال؛ امکان انتشار اوراق به‌صورت خصوصی در بازار سرمایه فراهم خواهد شد و شرکت‌ها با سازوکارهای کمتری می‌توانند اقدام به عرضه خصوصی اوراق کنند. همچنین، با توجه به این‌که صندوق‌های تضمین نیز در قانون پیش‌بینی شده، راه‌اندازی این صندوق‌ها به انتشار اوراق بدهی گسترده‌تر در بازار سرمایه کمک خواهد کرد.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *