خانه رویدادهای خبری داخلی تسهیل روند اعطای مجوزها در بازار سرمایه
تسهیل روند اعطای مجوزها در بازار سرمایه
0

تسهیل روند اعطای مجوزها در بازار سرمایه


مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار عنوان کرد

تسهیل روند اعطای مجوزها در بازار سرمایه

۴ مرداد

تسهیل و تسریع صدور مجوزها یکی از مطالبات به‌حق فعالان بازار سرمایه است که در ماه‌های اخیر شاهد رونق‌ گرفتن‌ آن‌ هستیم، اگرچه هنوز هم بسیاری از درخواست‌ها در صف صدور مجوز قرار دارند. بررسی‌ها نشان می‌دهد در ماه‌های اخیر تلاش‌های خوبی در زمینه صدور مجوز و تعدیل سخت‌گیری‌ها صورت گرفته است که به نظر می‌رسد این روند ادامه داشته باشد.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس با اشاره به مطلب بالا گفت: نظارت بر نهادهای مالی همچون شرکت‌های سبدگردان‌، مشاور سرمایه‌گذاری‌، تأمین سرمایه، پردازش اطلاعات مالی و رتبه‌بندی اعتباری در زمره فعالیت‌های این مدیریت است. این حوزه نظارت شامل صدور موافقت اصولی تأسیس، تأییدیه تأسیس و انواع مجوزهای فعالیت، همچنین تأیید صلاحیت حرفه‌ای مدیران، صورت‌جلسات و افزایش سرمایه نهادهای مالی و بازنگری در قوانین و مقررات مربوط به این نهادها است. هم‌اکنون ۱۰ شرکت تأمین سرمایه، ۵ شرکت پردازش اطلاعات مالی، ۲۰ شرکت مشاور سرمایه‌گذاری، ۳ شرکت رتبه‌بندی اعتباری و ۴۵ شرکت سبدگردان در بازار سرمایه مجوز تأسیس و فعالیت دارند.
وی در ادامه عنوان کرد: با تصویب قانون بازار اوراق بهادار در سال ۱۳۸۴ و سپس تصویب قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در سال ۱۳۸۸، نهادهای مالی جدید شکل گرفتند. با توجه به گذشت حدود ۱۲ سال از زمان تصویب قوانین و مقررات مذکور و تغییرات نوین در فضای مالی و پیشرفت‌ در حوزه فناوری اطلاعات، برخی قوانین نیاز به بازبینی دارد. به‌عنوان مثال، یکی از خروجی‌های این بازنگری‌ها که مبتنی بر نیاز روز و تغییرات تکنولوژیکی بوده، تدوین و تصویب دستورالعمل تأسیس و فعالیت شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری نوع دوم است.
مدیر نظارت بر نهادهای مالی در ادامه این گفتگو اعلام کرد: دستورالعمل یادشده در راستای مدیریت و نظارت بر کانال‌های تلگرامی یا فعالیت‌های مشابه در فضای مجازی تصویب شده است. تسهیل صدور مجوز شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری نوع دوم از طریق کاهش مبلغ سرمایه، کاهش بوروکراسی اداری و یکی‌ کردن مجوز تأسیس و فعالیت مد‌نظر قرار گرفته است. همچنین، موضوع ارائه خدمات توسط دارندگان مجوز فعالیت سبدگردانی در قالب «سبد مشاع» در دست بررسی جهت طرح در هیئت ‌مدیره سازمان بورس است. از جمله فعالیت‌های این مدیریت، تأیید صلاحیت حرفه‌ای مدیران نهادهای مالی است که با وجود حجم بالای درخواست تأیید صلاحیت در این زمینه، این مجموعه همواره سعی داشته حداکثر ظرف دو هفته، صلاحیت حرفه‌ای متقاضیان را بررسی کند. تعداد افراد در صف تأیید صلاحیت‌ها هم‌اکنون نزدیک به صفر شده است.
وی عنوان کرد: در بخش امور مربوط به تأیید صلاحیت حرفه‌ای مدیران نهادهای مالی، مدارک تحصیلی و سوابق تجربی و صلاحیت علمی اشخاص داوطلب مورد بررسی قرار می‌گیرد. با بررسی مدارک و مستندات داوطلبان و محاسبه امتیازات مربوط به سوابق تجربی و تحصیلی و با توجه به جداول موجود در دستورالعمل تأیید صلاحیت حرفه‌ای مدیران نهادهای مالی، در صورت کسب امتیازات لازم، اشخاص یا بدون نیاز به مصاحبه علمی تأیید صلاحیت می‌شوند یا در صورت نیاز دعوت به مصاحبه می‌شوند. در پایان این فرآیند پس از بررسی صلاحیت حرفه‌ای توسط کمیته بررسی صلاحیت حرفه‌ای مدیران و در صورت احراز صلاحیت عمومی، نتایج به ایشان اعلام می‌شود.
میثم فدایی در ادامه این گفتگو به بحث مهم این روزها یعنی انتقادات از روند اعطای مجوزها پرداخت و گفت: هم‌اکنون بیش از ۲۲۰ شرکت، درخواست موافقت اصولی تأسیس نهادهای مالی شامل شرکت‌ سبدگردان، تأمین سرمایه، مشاور سرمایه‌گذاری و پردازش اطلاعات مالی را به سازمان بورس ارائه کرده‌اند که همگی در حال بررسی است، اما اغلب این درخواست‌ها با نقص مدارک و مستندات هر یک از مؤسسان یا عدم ‌تأیید طرح تجاری روبه‌رو بوده‌اند. درخواست‌های واصل‌شده تا ابتدای تیرماه، عمدتاً مورد بررسی قرار گرفته و نواقص درخواست به نماینده مؤسسان اطلاع داده شده است.
وی در ادامه عنوان کرد: بعد از تکمیل مدارک و مستندات مرتبط با درخواست‌های مذکور، استعلاماتی از نهادها، مدیریت‌ها و ادارات ذی‌ربط انجام می‌شود که در بیشتر مواقع، روند بررسی پرونده‌ها با توجه به زمان‌بر بودن تهیه پاسخ این استعلامات و با عنایت به حساسیت موضوع فعالیت نهادهای مالی طولانی‌ می‌شود. در نهایت، مرجع تصمیم‌گیری در خصوص صدور موافقت اصولی تأسیس نهادهای مالی، هیئت ‌مدیره سازمان بورس است.
فدایی در ادامه گفت: در ماه‌های اخیر مجوز موافقت اصولی تأسیس یک شرکت تأمین سرمایه، یک شرکت پردازش اطلاعات مالی، یک شرکت مشاور سرمایه‌گذاری و ۱۰ شرکت سبدگردان توسط هیئت‌ مدیره سازمان بورس مصوب شده است. همچنین، از ابتدای سال جاری پنج مجوز تأسیس به‌منظور ثبت شرکت نزد مرجع ثبت شرکت‌ها، ۱۲ مجوز فعالیت سبدگردان و ۲ مجوز فعالیت مشاور سرمایه‌گذاری اعطا شده است.
وی افزود: این در حالی است که از سال ۱۳۸۹ تا اواخر سال ۱۳۹۹، تعداد ۳۵ شرکت سبدگردان مجوز تأسیس و فعالیت گرفتند، ولی هم‌اکنون با اعطای مجوز موافقت اصولی تأسیس و مجوز تأسیس در ماه‌های اخیر، ۲۷ شرکت سبدگردانی دیگر در شرف اخذ مجوز فعالیت سبدگردانی هستند که به فهرست شرکت‌های دارای مجوز فعالیت‌ اضافه می‌شوند.
مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس به برنامه‌های پیش‌روی این مدیریت اشاره کرد و گفت: تسهیل و تسریع فرآیندها و امور یکی از مهم‌ترین برنامه‌های پیش‌روی این مدیریت است و تلاش داریم تا پایان امسال تمامی درخواست‌ها تعیین تکلیف شود.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *