خانه روی خط خبر داخلی درخواست مجوز تأسیس نهادهای مالی از طریق درگاه ملی مجوزهای کشور
درخواست مجوز تأسیس نهادهای مالی از طریق درگاه ملی مجوزهای کشور

درخواست مجوز تأسیس نهادهای مالی از طریق درگاه ملی مجوزهای کشور


مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار عنوان کرد

درخواست مجوز تأسیس نهادهای مالی از طریق درگاه ملی مجوزهای کشور

۲۲ شهریورماه

علاقه‌مندان می‌توانند کاربرگ‌های مربوط به صدور مجوز تأسیس و فعالیت مربوط به همه نهادهای مالی را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کنند. شرایط و الزامات هرکدام از مجوزها به‌طور شفاف و مشخص در این کاربرگ‌ها وجود دارد.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، منوچهر میرزایی مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار در برنامه دورهمی فردای اقتصاد با موضوع «ماجرای انحصار مجوزهای بورسی؛ شایعه یا واقعیت؟» با بیان اینکه امیدوارم صندوق‌های سرمایه‌گذاری در کشور به جایگاهی که مدل‌های بین‌المللی نشان می‌دهد برسند، گفت: واقعیت این است که سازمان بورس و اوراق بهادار در کنار نقش قانونی که از باب توسعه برای آن پیش‌بینی شده است، یک نقش نظارتی هم دارد.
وی افزود: توسعه نهادهای مالی و ابزارهای مالی نیز از جمله وظایف تعریف‌شده این سازمان است.
میرزایی در پاسخ به این پرسش که چرا مجوزها شفاف نیست، عنوان کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار هم متولی توسعه و هم نظارت است. اگر از تک تک همکاران شاغل در این سازمان که در حوزه صدور مجوزها مشغول هستند بپرسید، قطعاً به شما خواهند گفت که اگر وظیفه نظارتی را قانون‌گذار برای سازمان بورس و اوراق بهادار تعریف نکرده بود با آسودگی خاطر بیشتری می‌شد به بحث‌های توسعه‌ای و صدور مجوزها فکر کرد؛ اما وقتی قانون بازار را مطالعه می‌کنیم در کنار نقش توسعه‌ای که قانون‌گذار برای سازمان بورس و اوراق بهادار تجویز کرده، نقش نظارتی را هم دیده است. مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: در ماده ۲۹ قانون بازار این اختیار از سمت قانون‌گذار داده شده که سازمان بورس و اوراق بهادار می‌تواند برای اشخاص تحت نظارت خود از جمله نهادهای مالی شرط حداقل سرمایه بگذارد.
به گفته ایشان، طبیعتاً هرگاه ما به بحث‌های الزامات و شروط صدور مجوز بپردازیم، طبیعی است که به مذاق متقاضی درخواست‌کننده صدور مجوز، شیرین و خوش نیاید. اما واقعیت این است که پس از لازم‌الاجرا شدن قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار و شکل‌گیری مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود فضای کسب‌وکار، قانون‌گذار اختیارات قابل‌توجه و مهمی برای هیئت مقررات‌زدا در نظر گرفته است. با پیگیری‌هایی که این مرکز داشت همه فرآیندها، شرایط و الزامات مربوط به صدور مجوز همه نهادهای مالی چه شرکت‌های کارگزاری و چه نهادهای مالی غیرکارگزار به‌صورت شفاف تعیین تکلیف شده و دستورالعمل‌های مربوطه در پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه در دسترس عموم مردم و فعالان بازار قرار دارد و هر متقاضی می‌تواند با مراجعه به این دستورالعمل‌ها و مطالعه، ارزیابی شخصی خود را داشته باشد. وی اظهار کرد: متقاضیان می‌توانند بر اساس ارزیابی خود، درخواست مجوز را برای سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال کنند. علاوه بر دستورالعمل‌ها که در پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه در دسترس عموم قرار دارد، با توجه به الزام قانونی که از حیث تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار تعریف شده، علاقه‌مندان می‌توانند کاربرگ‌های مربوط به صدور مجوز تأسیس و فعالیت مربوط به همه نهادهای مالی را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کنند. شرایط و الزامات هر کدام از مجوزها به‌طور شفاف و مشخص در این کاربرگ‌ها وجود دارد.
میرزایی ادامه داد: زمان استاندارد پیش‌بینی‌شده برای صدور هر مجوز و هزینه‌های احتمالی آن، در این کاربرگ‌ها پیش‌بینی شده و الان در درگاه ملی مجوزها در دسترس متقاضیان بالقوه قرار دارد. بنابراین هم از حیث درج دستورالعمل‌ها در پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه و هم از حیث درج الزامات و شرایط مربوط به صدور مجوزها در درگاه ملی مجوزها، همه فرآیندها به‌صورت شفاف، کَمّی و دقیق در دسترس همه متقاضیان قرار دارد.
وی اضافه کرد: با توجه به لازم‌الاجرا شدن قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار و تکلیف قانون‌گذار مبنی بر اینکه الزاماً همه مجوزهای کسب‌وکار باید از طریق درگاه صادر شود، بنابراین متقاضیان نخست درخواست خود را از طریق این درگاه به همه دستگاه‌های متولی صدور مجوز از جمله سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال کرده و از طریق درگاه می‌توانند مشاهده کنند که مجوزهای درخواستی آنها در چه مرحله‌ای است و از پروسه بررسی مجوز درخواستی ارزیابی داشته باشند.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *