خانه روی خط خبر داخلی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از مهم‌ترین برنامه‌های این سازمان در نیمه دوم سال ۱۴۰۲ گفت
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از مهم‌ترین برنامه‌های این سازمان در نیمه دوم سال ۱۴۰۲ گفت

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از مهم‌ترین برنامه‌های این سازمان در نیمه دوم سال ۱۴۰۲ گفت


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در جلسه انعقاد تفاهم‌نامه همکاری پلیس امنیت اقتصادی فرماندهی انتظامی و سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه با توسعه همکاری‌ها و اراده‎ای که وجود دارد می‌توانیم به بازار سرمایه به‌عنوان بخش مهم اقتصاد کشور کمک کرده و راه خود را ادامه دهیم، گفت: در حال حاضر نزدیک به ۵۰ میلیون نفر فعال در بازار سرمایه هستند و منافع آنها در بازار است. وی افزود: علاوه بر این، حدود ۱۲ میلیون نفر هم غیر از سهام عدالت در بازار هستند و در مجموع بیش از ۶۰ میلیون کد سهامداری به‌صورت مستقیم در بورس وجود دارد. عشقی عنوان کرد: منافع خیلی از افراد هم به‌طور غیر‌مستقیم در این بازار است، به‌طور مثال می‌توان به تأمین اجتماعی اشاره کرد که نزدیک به ۴۱ میلیون نفر مستمری بگیران و افراد تحت تکفل آن در بورس هستند که برخی جزء ۶۰ میلیون سهامدار بوده و برخی هم نیستند. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه تقریباً ۹۰ درصد مردم کشور درگیر بازار سرمایه هستند، ادامه داد: ارزش بازار در حال حاضر ۱۰ هزار همت است که شامل بورس تهران، فرابورس ایران و اوراقی است که در این بازار پذیرش شده‌اند. وی اظهار داشت: بالغ‌ بر ۸۰۰ شرکت در بورس تهران و فرابورس ایران پذیرش شده‎اند و تعدادی هم در جریان پذیرش هستند و کارهای آنها در این دو شرکت در حال انجام است. ایشان گفت: بیش از هزار نهاد مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‎کنند که شامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های کارگزاری، سبدگردانی، تأمین سرمایه و سرمایه‌گذاری هستند که بر اساس قانون بازار اوراق بهادار و قانون توسعه ابزارها تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار در حوزه‌های مختلف برای مجوزها و فعالیت‎های خود به این سازمان مراجعه می‎کنند.
وی در خصوص همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار با پلیس امنیت اقتصادی فرماندهی انتظامی برای برخی پرونده‌ها، بیان کرد: یک ‌سری استعلام‌ها به‌عنوان کارهای جاری در حال انجام است و ضرورت دارد برای بعضی پرونده‌ها در استان‎ها همکاری نزدیک‌تری با پلیس امنیت اقتصادی صورت گیرد، چرا‌که سازمان بورس و اوراق بهادار در استان‌ها به‌صورت عملیاتی و میدانی حضور نداشته و گاهی‌اوقات در حوزه فعالیت‌های بدون مجوز در شهرستان‌ها، افرادی منابع بسیاری از مردم جمع و اقدام به خلاف می‌کنند.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: در بحث پذیره‌نویسی‌های عمومی به‌محض اینکه متوجه شویم اقدامات لازم را انجام می‌دهیم چراکه پذیره‌نویسی عمومی حتماً باید با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار باشد، اما گاهاً در جاهای مختلف شاهد حضور یک ‌سری شرکت‎ها تحت عناوین مختلف در حوزه مسکن، طلا و اوراق مشارکت هستیم که چند هزار میلیارد از افراد جمع می‎کنند.
وی اظهار داشت: در حوزه بحث‌های آموزشی، این سازمان آمادگی لازم را دارد و بهتر است در موضوعات قوانین و مقرراتی، کسب‌وکار و ساختارهای بازار هم جلسات آموزشی داشته باشیم تا دید مناسبی از بازار ایجاد شود.
عشقی با بیان اینکه طبق قانون توسعه ابزارها برخی همکاران ضابطه قضایی هم هستند، ادامه داد: این همکاران در برخی پرونده‎ها به سازمان بورس و اوراق بهادار کمک می‌کنند که بهتر است در این زمینه هم همکاری لازم با پلیس امنیت اقتصادی صورت گیرد تا یک‌ سری پرونده‌ها با توجه به گستره فعالیت پلیس مورد بررسی قرار گیرند.
وی تأکید کرد: مطمئن هستیم با اقدامات نظارتی آنلاین ناهنجاری کلان به‌سرعت شناسایی می‎شود، اما نحوه و سرعت برخورد به‌موقع با برخی پرونده‌ها بسیار مهم است.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: بر اساس ماده ۲ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، مهمترین اهداف سازمان بورس و اوراق بهادار، ساماندهی، حفظ و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارای اوراق بهادار و نظارت بر حسن اجرای قانون مذکور در راستای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران می‌باشد. عشقی با تأکید به اینکه هدایت منابع به سمت تولید، مأموریت محوری سازمان بورس و اوراق بهادار است، افزود: اعتقاد داریم اتفاقی که در سال ۱۳۹۹ افتاد همین موضوع بود که منابع به سمت تولید نرفت و به‌جای اینکه منابع به‌سمت شرکت‎ها برود و باعث افزایش تولید شود تنها موجب معامله برخی افراد شد. وی مطرح کرد: استراتژی این سازمان سرمایه‎‌گذاری غیرمستقیم افراد در بازار از طریق صندوق‌ها و هدایت نقدینگی به‌سمت تولید و رونق آن است. ایشان در رابطه با اقدامات صورت‌گرفته سازمان در راستای تحقق برنامه راهبردی بازار سرمایه گفت: از جمله این اقدامات می‎توان به ماده ۲ قانون بازار اوراق بهادار اشاره کرد که در راستای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران و با هدف ساماندهی، حفظ و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارای اوراق بهادار و به‌منظور نظارت بر حسن اجرای این قانون، شورای عالی بورس و سازمان بورس و اوراق بهادار با ترکیب وظایف و اختیارات مندرج در این قانون بوده است. وی به تدوین برنامه راهبردی بازار سرمایه از سوی هیئت مدیره جدید اشاره کرد و اظهار داشت: اولین اقدام هیئت مدیره جدید، تدوین برنامه راهبردی بازار سرمایه در مهرماه ۱۴۰۰ بود که این برنامه با توجه به شرایط بازار در سال ۱۴۰۲ به‌روزرسانی شد. وی در ادامه به ۳ هدف اصلی در برنامه راهبردی سازمان بورس و اوراق بهادار اشاره کرد و افزود: حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران با تأکید بر منافع بلندمدت، ارتقای اثربخشی و کارایی نظام نظارتی (نظارت هوشمند و پیشگیرانه) و همچنین تسهیل‌گری در تأمین مالی، تشکیل سرمایه و مدیریت ریسک از جمله اهداف بوده است.
عشقی عنوان کرد: به‌منظور حمایت از حقوق سرمایه‎گذاران نیز اقداماتی چون توجه ویژه به ابزارهای سرمایه‌گذاری در مسکن، صندوق‌های املاک و مستغلات، پیش‌فروش متری (سلف مسکن) و گواهی سپرده کالایی (سیمان، فلزات و …)؛ افزایش کیفیت خدمات به سرمایه‌گذاران، رقابتی‌شدن نهادهای مالی با جهش در صدور مجوزها (اعطای مجوز کارگزاری پس از ۱۳ سال)، اتصال به درگاه صدور مجوزهای دولت، کاهش مدت زمان واریز سود سهامداران از ۸ ماه به ۴ ماه و واریز سودهای رسوبی صورت گرفت.
ایشان در تکمیل سخنان خود در راستای ارتقای اثربخشی و کارایی نظام نظارتی گفت: طراحی نسل جدید الگوریتم‌ها و هشدارهای نظارتی (بورس‌بان)، اجرای بند چ ماده ۳۶ قانون احکام دائمی کشور پس از ۱۳ سال (افشای تخلفات مدیران بازار سرمایه)، افزایش نظارت مردمی و حمایت از گزارشگران ناهنجاری (سوت‌زنی) و ارائه پاداش نقدی (بیش از ۳۰۰ میلیون تومان در پاداش‌های پرداخت‌شده)، کاهش قابل‌توجه زمان رسیدگی‌ به تخلفات بازار سرمایه به کمتر از ۶ ماه (قبلاً بیش از یک سال بوده است) و بازنگری دستورالعمل حاکمیت شرکتی و بسط دامنه شمول آن برای کلیه ارکان و نهادها و ناشران از جمله این اقدامات بوده است. وی اضافه کرد: تهیه و ارسال محتواهای ترویجی متعدد، اصلاح فرم‌های افشای اطلاعات ناشران، اصلاح چک لیست حسابرسین و همچنین آموزش از دیگر اقدامات سازمان بورس و اوراق بهادار بوده است.
عشقی با اشاره به اقدامات این سازمان به‌منظور تسهیل‌گری تأمین مالی، تشکیل سرمایه و مدیریت ریسک تصریح کرد: در این زمینه پذیره‌نویسی شرکت‌های سهامی عام‌پروژه از جمله این اقدامات بود. همچنین پروژه سوخت سبز زاگرس (به ارزش ۳/۵ همت) در نیمه ابتدایی اسفندماه در بورس تهران پذیره‌نویسی شد و این پذیره‌نویسی از نتایج سفر استانی مدیران ارشد این سازمان و همچنین ارکان بازار سرمایه به کرمانشاه بود.
ایشان افزود: در همین راستا درخواست ۴ شرکت دیگر (اکسیر مس، توسعه معادن پارس تأمین ، آهن اسفنجی، توسعه طلوع خلیج‌فارس و صاروج دیار کریمان پارس) در فرابورس ایران و یک شرکت دیگر در بورس تهران نیز در دست بررسی و پیگیری است.
وی بیان کرد: تلاش برای تأمین مالی جمعی شرکت‌ها از دیگر اقدامات سازمان به‌منظور تسهیل‌گری تأمین مالی، تشکیل سرمایه و مدیریت ریسک بوده است به‌طوری‌که داده‌ها نشان می‌دهد تلاش برای تأمین مالی جمعی شرکت‌ها نسبت به سال‌های گذشته رشد قابل‌توجهی داشته است.
همچنین افزایش روند انتشار اوراق تأمین مالی بخش غیردولتی و تسهیل فرآیندهای تشکیل سرمایه شرکت‌ها (افزایش سرمایه) از دیگر اقدامات سازمان در بخش سوم اهداف به‌شمار می‎رود.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان به مهم‌ترین برنامه‌های این سازمان در نیمه دوم سال جاری اشاره کرد و گفت: طرح نظارتی مبارزه با ناهنجاری‌های کلان در بازار سرمایه (بورس‌بان)، احراز صلاحیت مدیران ناشران، تعیین تکلیف سهام متوفیان سهام عدالت، صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی و اوراق سلف مسکن (پیش‌فروش متری مسکن) از برنامه‌های سازمان است.
وی در خصوص صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی گفت: این صندوق‌ها برخلاف طرح بازنشستگی قانونی که وجود دارد عددی را از حقوق پرسنل کسر و عددی هم روی آن می‎گذارند تا زمان بازنشستگی و یا استعفا آن را با فرمولی پرداخت ‎کنند که این موضوع در شرکت‎های مختلف به یک معضل تبدیل شده چون پرداخت‎ها سلیقه‎ای است.
به گفته عشقی؛ طراحی صندوق‌های بازنشستگی علاوه بر شفافیت و تسهیل‌گری، منابع بسیاری را جذب بازار خواهد کرد. با توجه به استقبالی که از حوزه سرمایه‎گذاری در مسکن می‎شود باید شرایطی فراهم شود که منابع خرد به سمت سرمایه‎گذاری در ساخت مسکن پیش برود تا خرید و فروش.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *