خانه اخبار ویژه راه‌اندازی معاملات فروش تعهدی در بازار سرمایه ایران
راه‌اندازی معاملات فروش تعهدی در بازار سرمایه ایران
0

راه‌اندازی معاملات فروش تعهدی در بازار سرمایه ایران


رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد
راه‌اندازی معاملات فروش تعهدی در بازار سرمایه ایران

۳ اسفند

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، با اشاره به تکمیل و ورود ابزار «فروش تعهدی» به بازار سرمایه گفت: این ابزار در کمیته فقهی سازمان بورس با عقد وکالت و به‌گونه‌ای تنظیم‌شده که ازنظر شرعی قابل‌قبول باشد.
دکتر شاپور محمدی در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) اظهار داشت: دلیل تغییر اسم این ابزار از «فروش استقراضی» به «فروش تعهدی» این است که در این ابزار فردی متعهد می‌شود سهامی را که فروخته‌شده، از بازار بخرد و برگرداند؛ درواقع سهم را قرض نمی‌گیرد، بلکه متعهد به خرید و بازگرداندن آن می‌شود. ازنظر عقد وکالت، این روش قابل‌قبول‌ترین شکلی است که می‌تواند برای فروش تعهدی اتفاق بیفتد.
دکتر محمدی با تأکید بر امنیت سرمایه‌گذاری برای سهامداران در مکانیزم طراحی‌شده این ابزار خاطرنشان کرد: بر اساس کارشناسی‌های صورت گرفته در طراحی فروش تعهدی، سازوکار به نحوی طراحی‌شده که از ورود سهامداران به زیان جلوگیری می‌شود. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه در حال حاضر تقریباً در بورس ایران تمام ابزارهای مرسوم مالی موجود است، یادآور شد: اکنون ابزارهایی همچون سهام و آتی سهام، اختیار خرید و اختیار فروش در بازار سرمایه وجود دارد. خرید اعتباری را نیز از قبل داشته‌ایم. «فروش تعهدی» نیز از فردا به این ابزارها اضافه می‌شود و با این اتفاق همه ابزارهای مرسوم مالی در بازار سرمایه کشور وجود دارد.

بورس کشور؛ سرآمد بهره‌برداری از ابزارهای مالی اسلامی
محمدی، بورس ایران را جایگاه بیشترین استفاده از ابزارهای مالی اسلامی در جهان ارزیابی کرد و گفت: ابزارهایی همچون اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اوراق اجاره سهام، صکوک استصناع یا همان اوراق مبتنی بر ساخت، اوراق مرابحه، اوراق خرید دین، اوراق جُعاله، اوراق وکالت و اوراق منفعت در بازار سرمایه کشور وجود دارد که هیچ‌یک از کشورهای اسلامی دیگر، از این تنوع ابزارهای مالی اسلامی در بازارهای مالی و سرمایه‌ای برخوردار نیستند.
وی افزود: در این میان تنها یک یا دو ابزار مالی اسلامی دیگر در جهان وجود دارد که به بازار سرمایه کشور وارد نشده که اکنون در دست بررسی و برنامه‌ریزی برای ورود به بازار سرمایه است.

تأمین مالی از بورس مستلزم رعایت مقررات بیشتر است
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص دلایل عدم بهره‌گیری جدی شرکت‌ها از تأمین مالی از طریق بورس باوجود تنوع ابزارها در بازار سرمایه کشور گفت: همواره شرکت‌ها به دلیل دریافت آسان‌تر تسهیلات از طریق بانک به بازار پولی کشور مراجعه می‌کنند و دلیل اصلی آن نیز این است که تأمین مالی از طریق بورس مستلزم رعایت مقررات بیشتر است. البته مقررات موجود در بازار سرمایه برای حفاظت از حقوق سهامداران و صیانت از سرمایه‌های خُرد است. وی در تشریح دلیل دیگر تأمین مالی از طریق بانک به‌عنوان انتخاب اول شرکت‌ها یادآور شد: در تأمین مالی بورسی باید افراد متعهد شوند تا بازپرداخت خود را در زمان معینی انجام دهند. درحالی‌که نظام بانکی این اختیار را دارد که برای یک شرکت مسئله استمهال را انجام دهد؛ اما در بازار سرمایه این تأمین مالی از سرمایه‌های مردم صورت می‌گیرد و امکان این امر وجود ندارد.
دکتر محمدی ارائه صورت‌های مالی و اطلاعات موردنیاز پذیرش در بورس را دلیل دیگر مراجعه کمتر شرکت‌ها به بازار سرمایه دانست و تصریح کرد: برخی شرکت‌ها این اطلاعات را به‌صورت ادواری جمع‌آوری نکرده و در اختیار ندارند و به همین دلیل نمی‌توانند مستندات موردنیاز برای تأمین مالی از طریق بورس را فراهم کنند. در این میان باوجود تعداد کمتر شرکت‌ها نسبت به نهادهای دولتی اکنون سهم تأمین مالی کشور از طریق بازار سرمایه ۱۵ درصد است.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *