خانه رویدادهای خبری داخلی سه لنگر ثبات بازار سهام
سه لنگر ثبات بازار سهام

سه لنگر ثبات بازار سهام


رئیس هیئت مدیره بورس اوراق بهادار تهران معرفی کرد

سه لنگر ثبات بازار سهام

۱۷ مهر

رشد نرخ ارز نیمایی، رشد کامودیتی‌ها و گزارش‌های ۶ ماهه مطلوب شرکت‌ها، سه لنگر ثبات بازار سرمایه هستند.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، دکتر امیر تقی‌خان تجریشی، رئیس هیئت مدیره بورس تهران با بیان مطلب فوق گفت: با وجود مرتفع شدن برخی ریسک‌ها در بازار پس از استقرار دولت جدید‌، در روزهای اخیر شاهد نوساناتی در بازار هستیم که به نظر می‌رسد دلیل بنیادینی برای آن وجود ندارد و شاید بتوان گفت بیشتر تحت تأثیر هیجانات و رفتارهای گله‌ای رقم خورده است.
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی اظهار کرد: برای داشتن نگاه دقیق و علمی در بررسی پدیده‌هایی همچون بازارهای مالی و حتی کاهش ریسک در سرمایه‌گذاری، ضروری است از نگاه تک‌مؤلفه‌ای پرهیز کرد. در این خصوص لازم است تمام عوامل مؤثر در نظر گرفته شود تا از آسیب‌های احتمالی به دور باشیم. در همین راستا، نخستین عامل در نوسانات بازار سرمایه را می‌توان چشم‌انداز مذاکرات برجام دانست که نظرات متفاوتی نسبت به آن وجود دارد. اما آنچه مهم است رویکرد منطقی سیاست خارجی ایران نسبت به مذاکرات بوده که می‌تواند در کنار تقویت قدرت ژئوپلتیک ایران در منطقه، کفه خوشبینی به نتایج سیاست خارجی را سنگین کند، این عامل می‌تواند پیام‌آور روندی آرامش‌بخش و متعادل برای بازار سرمایه نیز باشد.

نرخ ارز
دکتر تقی‌خان تجریشی افزود: به نظر من‌، باید عامل دوم را پیرامون نرخ ارز جستجو کرد. اگرچه در روزهای اخیر شاهد نوساناتی در نرخ ارز هستیم که به‌لحاظ روانی روی تصمیمات سرمایه‌گذاران تأثیر می‌گذارد، اما این موضوع توجه سرمایه‌گذاران را به اهمیت نرخ نیمایی که مبنای محاسبات شرکت‌ها در سودآوری و تسعیر ارز در صورت‌های مالی است، جلب می‌کند.
او تصریح کرد: آنچه در صورت‌های مالی شرکت‌ها اهمیت دارد، «نرخ نیمایی» است که بیشتر با رشد همراه بوده و سعی بر آن دارد که فاصله خود را با نرخ آزاد ارز کم کند. این روند در کنار حذف ارز ۴,۲۰۰ تومانی و حذف قیمت‌گذاری دستوری از مبادلات تجاری کشور، امیدها را به تداوم سودآوری شرکت‌ها در ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۰ تقویت خواهد کرد.

گزارش‌های ۶ ماهه
دکتر تقی‌خان تجریشی عامل دیگر مؤثر در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران را گزارش‌های خوب ۶ ماهه شرکت‌های بورسی دانست و گفت: به نظر می‌رسد این گزارش‌ها در مواردی به‌خصوص در شرکت‌های پتروشیمی، سیمان و صنایع معدنی و فلزی حتی فراتر از انتظار باشد.

نرخ کامودیتی‌ها
وی با اشاره به نرخ کامودیتی‌ها به‌عنوان دیگر عامل تأثیرگذار، گفت: با توجه به کالامحور بودن بازار سرمایه، تداوم رشد قیمت کامودیتی‌ها به‌خصوص تحقق پیش‌بینی‌های بین‌المللی در خصوص افزایش قیمت نفت و رسیدن آن به ۱۰۰ دلار، علاوه بر جبران کسری بودجه دولت همزمان با افزایش فروش نفت، می‌تواند بر تعداد زیادی از شرکت‌های بازار سرمایه تأثیرگذار باشد، به‌طوری‌که شاهد افزایش قیمت‌های فروش در این شرکت‌ها باشیم.

کسری بودجه
این کارشناس بازار سرمایه موضوع کسری بودجه دولت را محور بعدی دانست که بازار به آن توجه دارد و افزود: به نظر می‌رسد برنامه‌هایی با حداقل فشار بر بازار سرمایه در حال تدوین باشد و بازار نباید در خصوص انتشار اوراق و یا عرضه‌های دولتی نگرانی جدی داشته باشد، اما به‌دلیل تجربه سال‌های گذشته، فعالان از این بابت نگران هستند که شفاف‌سازی از سوی متولیان امر می‌تواند این نگرانی را نیز برطرف کند.

روند بازار در سال ۱۳۹۹ تکرار نمی‌شود
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی یادآور شد: در نظر داشته باشید روند صعودی و نزولی بازار سرمایه در سال ۱۳۹۹ دیگر تکرار نخواهد شد، زیرا شرایط و مفروضات بسیاری از جمله جریان ورودی نقدینگی به بازار مانند گذشته نیست و تحلیل‌ها در این دوران بر اساس سود‌آوری شرکت‌ها و ارزش ذاتی سهم خواهد بود و نه فشار تقاضای ناشی از نقدینگی. بر این اساس، توقع رشد همه‌جانبه و یا نزول همه‌جانبه بازار امری غیر‌منطقی است.
دکتر تقی‌خان تجریشی افزود: بنابراین، در برخی گروه‌ها شاهد عرضه هستیم و در برخی دیگر شاهد تقاضا؛ عرضه‌های فعلی بازار نیز ناشی از همین روند تعادلی بازار است. گاهی گروه پتروشیمی و پالایشگاهی مورد توجه قرار می‌گیرد و گاهی نیز گروه خودرویی و بانکی و این چرخش‌ها در بازار طبیعی است و ادامه خواهد داشت.

توسعه صندوق‌های با درآمد ثابت، سپری در برابر رشد نرخ بهره بین‌بانکی
او بیان کرد: نکته دیگری که ذهن فعالان بازار را به خود مشغول کرده، افزایش نرخ بهره بین‌بانکی به حدود ۱۹/۳۵ درصد است و بازار بیم آن را دارد که نرخ سپرده‌ها نیز افزایش یابد؛ البته زمزمه‌هایی هم در برخی بانک‌ها پیرامون این موضوع به گوش می‌رسد و در برخی موارد شاهد افزایش نرخ سپرده‌های بلند‌مدت هستیم.
دکتر تقی‌خان تجریشی افزود: البته راهکار مواجهه با این موضوع را می‌توان در توسعه صندوق‌های با درآمد ثابت دانست، زیرا آشنایی بیشتر آحاد مردم با مزیت‌های صندوق‌های با درآمد ثابت از جمله نرخ بالاتر و نداشتن نرخ شکست، می‌تواند پول‌هایی را که تصمیم به پارک شدن در سپرده‌ها دارند به سوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری هدایت کند.
او تأکید کرد: نکته مهم در این بین، معرفی بیش از پیش انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری به متقاضیانی است که دارای ذائقه متفاوت ریسک هستند، توجه به این نکته می‌تواند نقدینگی را حول بازار سرمایه کشور متمرکز کند.

کاهش سفته‌بازی در بازارهای موازی
این کارشناس بازار سرمایه گفت: اتفاق مثبت دیگری که این روزها شاهد آن هستیم، کاهش سفته‌بازی در بازار‌های موازی به‌خصوص مسکن و خودرو است. به‌واسطه ابزارهای مالیاتی و نظارتی، سوداگران این حوزه‌ها در نهایت چاره‌ای جز بازگرداندن نقدینگی به سمت بازارهای شفاف ندارند. یکی از این مقاصد بازار سهام و البته صندوق‌های سرمایه‌گذاری است و باید از این موقعیت، نهایت بهره‌برداری را کرد.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *