خانه روی خط خبر داخلی صنعت فولاد در بازار سرمایه جایگاه ویژ‌ه‌ای دارد
صنعت فولاد در بازار سرمایه جایگاه ویژ‌ه‌ای دارد

صنعت فولاد در بازار سرمایه جایگاه ویژ‌ه‌ای دارد


رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در همایش تاب‌آوری در صنعت فولاد بیان کرد

صنعت فولاد در بازار سرمایه جایگاه ویژ‌ه‌ای دارد

۲۷ شهریورماه

صنعت فولاد در بازار سرمایه دارای جایگاه ویژه‌ای است و سهمی بیش از ۳۰ درصد از کل سودآوری در این بازار دارد. به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در همایش تاب‌آوری در صنعت فولاد بیان کرد: برگزاری چنین همایش‌هایی برای صنعت فولاد و سایر صنایع بسیار اهمیت دارد. به خود می‌بالیم که علی‌رغم تمام موانع و دشمنی‌هایی که بر سر راه تولیدکنندگان وجود دارد، صنایع همچنان پای کار هستند.
وی ادامه داد: بزرگ‌ترین آفت بر سر راه توسعه اقتصاد کشور، ناامید کردن تولیدکنندگان و مردم از مسیر توسعه اقتصادی است. صنعت فولاد در بازار سرمایه جایگاه ویژه‌ای دارد و سهمی بیش از ۳۰ درصد از کل سودآوری در این بازار را به خود اختصاص داده است.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: فعالان در بخش‌های خصوصی و دولتی همگی یک هدف را دنبال می‌کنند، اما به نظر می‌رسد در راهکارهایی که اتخاذ می‌کنند اختلاف نظرهایی وجود دارد که از مسیر همین نشست‌های گفتمانی، قابل‌حل است.
ایشان ادامه داد: تأمین مالی صنعت فولاد و حفظ سرمایه‌گذاری‌ها اهمیت زیادی برای بازار سرمایه دارد. عشقی تصریح کرد: یکی از مسائل جدی در سرمایه‌گذاری در زنجیره صنایع، تأمین انرژی و برق است. سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام آمادگی می‌کند که با انتشار اوراق‌ مختلف این مسئله رفع شود، البته اجرای این مسئله نیازمند کمک دولت و مجلس است.
وی ادامه داد: در سال گذشته بیش از ۲۰۰ همت بازگشت سرمایه به شرکت‌های بورسی صورت گرفت.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار بیان کرد: در سازمان بورس و اوراق بهادار تلاش بر این است که مصرف انرژی تمام شرکت‌ها بررسی شود، چه شرکت‌های انرژی‌بر و چه غیر از آنها، با این حال توفیق در کاهش مصرف انرژی نیاز به یک برنامه‌ریزی بلندمدت دارد. ایشان تأکید کرد: سرمایه‌گذاری از محل سود شرکت‌ها از اولویت‌های این سازمان است و همواره در بورس کالا تأمین نیاز داخل در اولویت بوده است. وی افزود: سیاست‌گذار فکر می‌کند با قیمت‌گذاری دستوری می‌تواند مشکلات را حل کند، اما این راهکار موفق نبود.
عشقی بیان کرد: تداوم تولید شرکت‌های فولادی در بلندمدت نیازمند سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی از سود حاصله در طرح‌های توسعه‌ای شرکت‌ها می‌باشد. بالای ۳۰ درصد سودآوری بازار سرمایه از فلزات اساسی است و منافع میلیون‌ها سهامدار و سهامداران عدالت به صنعت فولاد و دیگر فلزات وابسته است.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تأکید کرد: بحث سرمایه‌گذاری از طریق منابع داخلی (سودهای انباشته) شرکت‌های سهامی عام پروژه برای پروژه‌های خاص از جمله دغدغه‌های ما است.
عشقی توضیح داد: همواره سعی کردیم در بورس کالا به‌نحوی عمل کنیم تا نیازهای داخلی با قیمت‌های منطقی تأمین شود، زیرا سیاست‌گذاران گاهی با قیمت‌گذاری دستوری آسیب‌هایی را به صنایع و بازار آزاد وارد کردند که امید می‌رود با اصلاحات صورت‌گرفته این مسئله رفع شود.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *