خانه رویدادهای خبری داخلی ظرفیت‌های بازار سرمایه، پیشران اقتصاد هوشمند
ظرفیت‌های بازار سرمایه، پیشران اقتصاد هوشمند

ظرفیت‌های بازار سرمایه، پیشران اقتصاد هوشمند


وزیر امور اقتصادی و دارایی عنوان کرد

ظرفیت‌های بازار سرمایه، پیشران اقتصاد هوشمند

۱۱ خرداد

در روز یازدهم خرداد‌ماه ۱۴۰۰ از طرح محیط آزمون تنظیم‌گری (سندباکس) بازار سرمایه و طرح مرکز تعالی اقتصاد هوشمند و تحول دیجیتال شریف، در وزارت اقتصاد با حضور دکتر دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی و دکتر دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار رونمایی شد.
در این مراسم، دکتر دژپسند با تأکید بر اینکه هوشمند‌سازی اقتصاد یک انتخاب نیست، بلکه الزام و ضرورت رشد و توسعه است، گفت: در حال حاضر کشورهایی از نظر فناوری اطلاعات و کاربرد آن در دولت الکترونیک و اقتصاد هوشمند از ما سبقت گرفته‌اند که به لحاظ زمانی و زیرساختی نسبت به آن‌ها تقدم داشتیم. وی ادامه داد: علت این امر به دو موضوع «عدم شناسایی درست فناوری متناسب با توسعه دولت الکترونیک» و «فقدان عزم و اراده جدی» برای تحقق دولت الکترونیک باز‌می‌گردد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: اگرچه در گذشته (به‌ویژه نیمه دوم دهه ۸۰ شمسی) حرکت ما به سمت تحقق دولت الکترونیک و اقتصاد هوشمند، کند و دارای نوسان بود، اما در سه سال اخیر عملکردمان سریع‌تر و متمرکزتر شده است، کما اینکه شاهدیم شخص رئیس جمهور جلسات شورای عالی فناوری اطلاعات را مدیریت و از دست‌اندرکاران گزارش‌گیری می‌کند.
دژپسند ادامه داد: اگر روند، سرعت و تمرکز ما بر روی اجرای پروژه اقتصاد هوشمند که از دهه ۸۰ شمسی تحت عنوان برنامه «تکفا» در حاشیه برنامه سوم توسعه کلید خورد، همان‌گونه حفظ شده بود، هم‌اکنون به‌جای دولت الکترونیک، باید در مورد دولت هوشمند حرف می‌زدیم. وی همچنین افزود: توسعه فناوری با رشدی فزاینده در حال وقوع و رابطه انسان و ابزار به‌سرعت در حال تغییر است و در این مسیر ترس و بیم معنا ندارد و باید به‌دنبال مدیریت شرایط جدید باشیم.وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه باید در مسیر توسعه اقتصاد هوشمند از امکانات و توانمندی‌های انسانی و خدادادی، متناسب با ابزارهای روز، به‌صورت بهینه استفاده کنیم‌، ابراز داشت: بازار سرمایه از لحاظ هوشمند‌سازی می‌تواند در منطقه از بالاترین رتبه برخوردار و ظرفیت‌های این بازار می‌تواند پیشران اقتصاد هوشمند باشد.دژپسند با اشاره به مشکلات گذشته سامانه معاملاتی بازار سرمایه گفت: در حال حاضر، بسیاری از مشکلات گذشته حوزه فناوری اطلاعات بازار سرمایه برطرف شده و این بازار خط مقدم هوشمندسازی اقتصاد است.
وزیر اقتصاد با تأکید بر اینکه در مقابل اقتصاد هوشمند در موضع انتخاب نیستیم و باید با سرعت شرایط را مدیریت کنیم تا از مسیر بازنمانیم و برای سهیم شدن اقتصاد با اقتصاد جهانی نمی‌توان هوشمندسازی اقتصاد را نادیده گرفت، بیان کرد: این حرکت به سرانجام نمی‌رسد، مگر آنکه به باور و دغدغه ملی بدل شود.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *