خانه رویدادهای خبری داخلی نخستین دوره آموزشی ناشران بورس اوراق بهادار تهران برگزار شد
نخستین دوره آموزشی ناشران بورس اوراق بهادار تهران برگزار شد

نخستین دوره آموزشی ناشران بورس اوراق بهادار تهران برگزار شد


۸ شهریور

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، اولین دوره آموزشی ویژه ناشران بورس اوراق بهادار تهران با همکاری و حمایت بورس تهران و مرکز مالی ایران با هدف افزایش تعامل ناشران با بازار سرمایه برگزار شد. در این دوره که به میزان ۹,۹۶۰ نفر ساعت برگزار شد، بیش از ۷۶۲ نفر از اعضای هیئت مدیره و مدیران عامل ناشران بورس تهران شرکت کردند.

افزایش رفاه با سطح سواد مالی بالا
این دوره ابتدا با سخنرانی سجاد موحد، مدیرعامل مرکز مالی ایران آغاز شد. موحد با اشاره به مفهوم سواد مالی عنوان کرد: سواد مالی ترکیبی از آگاهی، دانش، مهارت، نگرش و رفتار لازم برای تصمیم‌گیری صحیح مالی و در نهایت دستیابی به رفاه مالی فردی است. کسب رفاه مالی، مستلزم درک مناسب مباحث و مسائل مالی است. در حال حاضر طبق آخرین بررسی‌های جهانی سواد مالی که در دو سال گذشته انجام شده، ایران در بین ۱۴۳ کشور جهان رتبه ۱۳۰ را به‌دست آورده است. از مقایسه سطح سواد مالی در کشورها با شاخص رفاه لگاتوم مشخص می‌شود که کشورهای دارای سطح سواد مالی بالا دارای سطح رفاه بیشتری در مقایسه با کشورهای دارای سطح سواد مالی پایین هستند.

اعتماد مردم، بزرگترین دارایی بازار سرمایه
در ادامه این دوره، محسن خدابخش عضو هیئت مدیره و معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این نشست، این دوره را در راستای ارتقای سواد مالی و فرهنگ سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه خواند و به تشریح عملکرد ناشران پرداخت.
معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس اظهار کرد: سود شرکت‌های بورسی و فرابورسی از ۱۸۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۸ به بالای ۷۰۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۹ رسید و این در واقع جز با تلاش ناشران میسر نبود.وی خاطرنشان کرد: سودهای تقسیمی در سال ۱۳۹۹ معادل ۳۲۲ هزار میلیارد تومان بود که نسبت به سال قبل، رشدی در حدود ۱۵۰ درصد داشت. در کل، عملکرد ناشران در سال گذشته قابل‌قبول بود و با وجود شرایط کرونایی، شرکت‌های پذیرفته‌شده با تمام قوا به فعالیت خود ادامه دادند.
خدابخش با اشاره به ارزش اطلاعات در بازار سرمایه بیان کرد: اطلاعات در یک بازار از ارزشمندترین دارایی‌ها به‌حساب می‌آید. سرمایه‌گذاران هر‌چه اطلاعات بیشتری داشته باشند، در بازار موفق‌تر خواهند بود و این مستلزم آن است که ناشران، اطلاعات را به‌موقع و دقیق به بازار منعکس کنند تا فعالان بالفعل و بالقوه بتوانند تحلیل مناسبی از عملکرد آن‌ها داشته باشند. اگر نتوانیم بزرگترین دارایی بازار سرمایه که همان اعتماد عمومی است را جلب کنیم، تداوم تأمین مالی در این بازارها با مشکل مواجه می‌شود.

افزایش نقدشوندگی با سرعت ثبت افزایش سرمایه
دکتر صحرائی، مدیرعامل بورس تهران یکی دیگر از سخنرانان افتتاحیه این دوره بود که مباحثی را در راستای ضرورت آموزش ناشران بازار سرمایه و کارکرد آن در بازار بیان کرد. دکتر صحرائی با اشاره به عملکرد بازار در سال گذشته و با بیان اینکه در سال گذشته تأمین مالی به‌صورت مقتضی انجام شد، عنوان کرد: ارزش بازار سهام بورس تهران در سال ۱۳۹۹ با افزایش ۱۷۹ درصدی نسبت به سال قبل، به حدود ۵۲,۲۳۰ هزار میلیارد ریال رسید و تا پایان سال ۱۳۹۹ در مجموع ۳۶۹ شرکت در ۴۰ صنعت در بورس تهران فعالیت داشتند. وی خاطرنشان کرد: بورس اوراق بهادار تهران در حال حاضر متنوع‌ترین بورس منطقه از نظر تعداد صنایع محسوب می‌شود. بازار سرمایه و فعالیت در آن مثل تمام حرفه‌ها احتیاج به بازآموزی و افزایش سواد مالی در بین ناشران دارد و بورس تهران تلاش کرده است وظیفه خود را در این حوزه به بهترین شکل انجام دهد. به همین منظور در سال ۱۳۹۹، جلسات آموزشی متنوعی برای ناشران در حوزه قوانین و مقررات برگزار شد. دکتر صحرائی در ادامه تأکید کرد: بحث مهمی که در ادبیات مالی مطرح است، نقدشوندگی بازار و بازارگردانی است. در بحث بازارگردانی، آموزش‌های ویژه‌ای برای ناشران در نظر گرفته شد و در حال حاضر مقررات متناسب با شرایط روز، قابلیت بازنگری دارند.
وی با اشاره به توقعات سهامداران از بازار بیان کرد: لازم است مدت زمان ثبت افزایش سرمایه کاهش پیدا کند تا به این ترتیب، دارایی سهامداران به‌سرعت در دسترس آن‌ها قرار بگیرد و نقدشوندگی بهبود یابد. همچنین، اکنون قوانین بازار سرمایه در مجلس در حال بازنگری است، بنابراین در حوزه‌هایی مانند سهام خزانه، وضعیت سرمایه‌گذاری در شرکت‌های فرعی، مقررات داخلی مانند بازارگردانی و سازوکار عرضه اولیه، ناشران می‌توانند نقطه نظرات خود را اعلام نمایند تا در این قوانین لحاظ شود.

شش دوره کامل برای ناشران بورسی
شایان ذکر است در شش دوره گذشته، «بررسی انواع تحریم‌های اقتصادی و تعامل کشورهای مختلف در دوره تحریم با ایران» توسط دکتر صالح‌آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران و رئیس پیشین سازمان بورس و اوراق بهادار، «حاکمیت شرکتی» توسط دکتر مرفوع عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی و مدیرکل تأمین مالی و سرمایه‌گذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و «آشنایی با بازار سرمایه» توسط مجید امروی کارشناس بازار سرمایه تدریس شد.
همچنین، مبحث «روش‌های تأمین مالی از طریق بازار سرمایه» توسط مهسا رادفر رئیس سابق اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی سازمان بورس، «نکاتی از اقتصاد ایران جهت توسعه کسب‌و‌کارها» توسط دکتر عبده تبریزی عضو سابق شورای عالی بورس و «قوانین و مقررات بازار سرمایه» توسط غلامعلی میرزایی منفرد مدیر سابق گروه مشاوران حقوقی سازمان بورس، برای اعضای هیئت مدیره و مدیران عامل ناشران بورسی تدریس شد.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *