خانه روی خط خبر داخلی هدف از انتشار سوابق کیفری و تخلفاتی مدیران، پیشگیری از تکرار جرائم بورسی است
هدف از انتشار سوابق کیفری و تخلفاتی مدیران، پیشگیری از تکرار جرائم بورسی است
0

هدف از انتشار سوابق کیفری و تخلفاتی مدیران، پیشگیری از تکرار جرائم بورسی است


رئیس اداره پیشگیری از ناهنجاری‌ها و ارتقاء سلامت بازار سرمایه سازمان بورس و اوراق بهادار توضیح داد

هدف از انتشار سوابق کیفری و تخلفاتی مدیران، پیشگیری از تکرار جرائم بورسی است

۱۳ فروردین ماه

بازدارندگی و پیشگیری از تکرار جرائم و تخلفات برای مدیرانی که از سابقه تخلف برخوردارند به‌عنوان مبنای مشروعیت انتشار سوابق کیفری و تخلفاتی و عملکرد مدیران برشمرده می‌شود؛ اقدامی که از طریق آن، حقوق سهامداران و سرمایه‌گذاران نیز به نحو شایسته‌تری حفظ خواهد شد.
محمدمهدی منتظری، رئیس اداره پیشگیری از ناهنجاری‌ها و ارتقاء سلامت بازار سرمایه سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص انتشار سوابق کیفری و تخلفاتی و عملکرد مدیران، به خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) گفت: در انتشار این سوابق، لازم است به این نکته اشاره شود که مبنای مشروعیت، حکم قانونی و تکلیفی که مجلس شورای اسلامی در قانون احکام دائمی ایجاد کرده، بحث بازدارندگی و پیشگیری از تکرار جرائم و تخلفات برای مدیرانی است که از سابقه تخلف برخوردارند.
منتظری با بیان اینکه معرفی مدیران ناقض قانون سبب می‌شود مدیران اعتبار و حسن شهرت خود را در معرض خطر ببینند، گفت: این اقدام سبب می‌شود مدیران تلاش کنند تا رفتار و تصمیم‌های مدیریتی خود در شرکت‌ها را با قوانین و مقررات منطبق کنند. طبیعی است از این طریق حقوق سهامداران و سرمایه‌‎گذاران نیز به نحو شایسته‌تری حفظ خواهد شد. او با تأکید بر اینکه به انتشار سوابق مدیران نه‌تنها به‌عنوان یک مجازات در نظام‌های حقوقی و بازارهای مالی نگریسته می‌شود، بلکه ابزاری پیشگیرانه در چهارچوب پیشگیری‌های وضعی تلقی می‌شود، خاطرنشان کرد: این اقدام از ارتکاب جرائم و تخلفات توسط مدیران در بازارهای مالی و بزه‌دیدگی سهامداران در این بازارها ممانعت به عمل می‌آورد، زیرا در بازارهای مالی، سرمایه‌گذاران بسیاری وجود دارند که به‌صورت بالقوه می‌توانند بزه‌دیده شوند که در سایه انتشار عملکرد مدیران می‌توان از بزه‌دیدگی آنها اجتناب کرد.
منتظری با بیان اینکه متخلفان همیشه اقدام به محاسبه هزینه و فایده برای ارتکاب اعمال و تصمیم‌های خود می‌کنند، عنوان کرد: هر مدیری پیش از آنکه در رابطه با انجام تخلف یا جرمی تصمیم‌گیری کند، هزینه و فایده آن را بررسی می‌کند؛ به‌این‌ترتیب که پاسخ کیفری یا انضباطیِ در نظر گرفته‌شده برای عمل خود را بررسی می‌کند و چنانچه فواید ارتکاب آن عمل را بیش از هزینه آن تشخیص دهد، به آن عمل مبادرت می‎کند. به گفته این مقام مسئول در سازمان بورس و اوراق بهادار، انتشار سوابق محکومیت مدیران، از هزینه ارتکاب جرائم و تخلفات به‌شدت می‌کاهد و در برآوردی که مدیر متخلف در تصمیم‌گیری خود خواهد داشت مبنی بر عدم انجام آن، مؤثر خواهد بود؛ زیرا انتشار عملکرد مدیر در حسن شهرت و جایگاه مدیریتی او تأثیر بسزایی دارد و در این شرایط، انتشار احکام سبب پیشگیری از تخلفات خواهد شد، بنابراین به نظر می‌رسد انتشار سوابق سبب پایین آوردن هزینه تخلفات و در پی آن پیشگیری از وقوع آنها خواهد شد. او با تأکید بر این نکته که یکی از وظایف سازمان بورس و اوراق بهادار که در قانون بازار به آن اشاره شده، اتخاذ تدابیر لازم به‌منظور پیشگیری از تخلفات است، گفت: در همین راستا، شورای عالی بورس با تنظیم ضوابط اجرای حکم قانونی انتشار سوابق تخلفاتی و انضباطی مدیران، این بستر و ابزار را فراهم کرده تا از طریق انتشار این سوابق اقدام پیشگیرانه خود را محقق کند.
رئیس اداره پیشگیری از ناهنجاری‌ها و ارتقاء سلامت بازار سرمایه سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار نیز یکی از عوامل ایجاد بازدارندگی قابل‌اعتنا را اطلاع‌رسانی عمومی در خصوص اقدامات اجرایی یا همان انتشار سوابق کیفری و انضباطی دانسته است.
او در انتهای گفتگوی خود با «سنا» با اشاره به پیشینه این موضوع در دین اسلام ابراز کرد: با توجه به اینکه در جامعه و نظام اسلامی، تفکر اسلامی در حاکمیت و آحاد جامعه حاکم است بهتر است نگاه تاریخی و روایی نسبت به موضوع انتشار سوابق محکومیت نیز شود.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *