خانه روی خط خبر داخلی همایش تأمین مالی طرح‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری استان یزد از بازار سرمایه
همایش تأمین مالی طرح‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری استان یزد از بازار سرمایه

همایش تأمین مالی طرح‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری استان یزد از بازار سرمایه


ا تیرماه

اول تیر‌ماه ۱۴۰۲ همایش تأمین مالی طرح‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری استان یزد از بازار سرمایه با حضور هیئتی از سازمان بورس و اوراق بهادار و ارکان در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان یزد برگزار شد. به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، ازجمله اهداف برگزاری این همایش، تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان، پذیرش شرکت‌ها در بازار سرمایه و هم‌اندیشی مدیران استانی با مدیران بازار سرمایه کشور می‌باشد.
در حاشیه این همایش در خصوص مزیت‌ها و کارایی پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان و بنگاه‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سرمایه و نیز روش‌های تأمین مالی طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی استان بحث و تبادل‌نظر انجام شد.
مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در همایش تأمین مالی طرح‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری استان یزد ضمن تشکر از استاندار و سایر نهادهایی که برای برگزاری این همایش تلاش کرده بودند، بیان کرد: در چند سال گذشته اتفاقاتی در کشور ما افتاده که مردم را ترغیب به سرمایه‌گذاری در بورس کرده است. در استان یزد هم خوشبختانه میزان معاملات خوب است و رتبه پنجم را دارد. در کل کشور حدود ۱۲ میلیون نفر به‌صورت مستقیم در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند که با احتساب سهامداران عدالت به حدود ۵۰ میلیون نفر می‌رسند.

متوسط سواد مالی در کشور ۳۵ درصد است/مردم را به سرمایه‌گذاری تشویق می‌کنیم؛ نه صرفاً معامله‌گری
عشقی اضافه کرد: آنچه که ما پیگیر آن هستیم و به آن تشویق می‌کنیم، ترغیب مردم به سرمایه‌گذاری است. اگر همه را به معامله در بورس ترغیب کنیم آن‌ها را به سمت بازار ثانویه سوق داده‌ایم که تقریباً نتیجه‌ای برای تولید ندارد. ما باید با افزایش سواد مالیِ مردم، آن‌ها را به سرمایه‌گذاری ترغیب کنیم که حتماً برای رسیدن به این امر باید بازار ثانویه بانشاطی داشته باشیم. اخیراً در کل کشور (۳۱ استان) افکارسنجی در روستاها و شهرها انجام داده‌ایم و این افکارسنجی نشان می‌دهد متوسط سواد مالی کشور ۳۵ درصد است و قطعاً نیاز به برنامه‌ریزی برای افزایش سواد مالی داریم. متأسفانه استان یزد اندکی پایین‌تر از این متوسط (٣٣.٨٩درصد) قرار دارد.
ایشان با اشاره به دلیل سفرهای استانی گفت: سفرهای استانی در راستای ارتقاء سواد مالی کشور است. علی‌رغم آشنایی اولیه مردم با بازار سرمایه و همان ۳۵ درصد سواد مالی، متأسفانه بنگاه‌های اقتصادی به‌خصوص بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط، آشنایی به‌مراتب کمتری با بازار سرمایه دارند.
وی افزود: به‌منظور مردمی کردن اقتصاد، همان‌طور که باید مردم را ترغیب به سرمایه‌گذاری کرد؛ باید گزینه‌های سرمایه‌گذاری (ابزارهای همچون اوراق بدهی یا سرمایه‌ای) نیز در اختیار آنان قرار داد. هدف ما از سفر به استان یزد به‌عنوان یک استان صنعتی این است که با کمک ارکان بازار سرمایه و نهادهای مالی، این ارتباط بین مردم و بنگاه‌های اقتصادی برقرار شود تا هم اطلاعات لازم در اختیار عموم قرار بگیرد و هم ابزارها تعریف شود تا درنهایت شاهد ارتقای شاخص‌های سواد مالی در کشور باشیم.
عشقی در مورد حضور مستقیم بازار سرمایه در استان‌ها گفت: در برخی موارد، خدماتی که در بازار سرمایه ارائه می‌شود به‌صورت الکترونیکی است و کل کشور به آن دسترسی دارند؛ اما در خصوص خدمات مشاور سرمایه‌گذاری و ارتقای سواد مالی، نیاز به فعالیت و حضور جدی‌تر است لذا هم شرکت بورس تهران به‌عنوان متولی تالارهای منطقه‌ای ملزم خواهد بود تالارهای منطقه‌ای را تقویت کند و دوره‌های آموزشی و ارتباطات لازم را در بورس منطقه‌ای ایجاد کند و هم پیشنهاد می‌کنم اتاق بازرگانی مستقلاً واحدی تحت عنوان تأمین مالی از طریق بازار سرمایه ایجاد کند تا ارتباط مستقیم با ارکان بازار سرمایه داشته باشد و پیشنهادات مطرح‌شده را پیگیری کند و ضمناً، اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی هم کند.
وی افزود: اگر نیاز به کمک در خصوص محتوای آموزشی، اجرا، تعریف ابزار و… هم باشد ما حتماً کمک خواهیم کرد. قطعاً در فرصت کم سفرهای استانی نمی‌توان به تمام شرکت‌ها مشاوره داد؛ اما باید اتاق بازرگانی استانداری و… طرح‌ها را جمع‌آوری کنند. ابزارهای مختلف و متعددی برای تأمین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط از طریق بازار سرمایه داریم، سکوهای تأمین مالی جمعی هم به‌راحتی می‌توانند در این زمینه کمک کنند.
اولین شرکت سهامی عام پروژه آماده پذیره‌نویسی است
عشقی در بحث شرکت‌های سهامی عام پروژه نیز اظهار کرد: تلاش می‌شود به‌محض تکمیل و ارسال مدارک، مجوزهای لازم صادر شود. اولین شرکت سهامی عام پروژه‌ای که در اولین سفر استانی کرمانشاه داشتیم، روز گذشته ثبت شد و آماده پذیره‌نویسی است.
شرکتی با پتانسیل بسیار بالا که می‌تواند کل استان کرمانشاه را متحول کند و از طریق پذیره‌نویسی چند هزار میلیارد تومان تأمین مالی کند.

تلاش برای تسریع در فرآیند صدور مجوز تأسیس نهادهای مالی در استان‌ها
عشقی همچنین در خصوص مجوز نهادهای مالی گفت: این آمادگی را داریم که اگر در استان درخواستی برای تأسیس نهادهای مالی ازجمله شرکت مشاور سرمایه‌گذاری و شرکت تأمین سرمایه باشد، مجوز آن صادر شود. قطعاً صدور مجوز باید بر اساس دستورالعمل‌ها و قوانین باشد اما قول می‌دهیم این فرآیند در اسرع وقت انجام شود. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص تأمین مالی از طریق اوراق بدهی نیز عنوان کرد: ما در حوزه تأمین مالی از طریق بازار بدهی هم در سازمان بورس موافقت اصولی‌های خوبی خصوصاً در مورد اوراق شهرداری صادر کرده‌ایم؛ ولی تأکید جدی بر اوراق شرکتی داریم تا سهم تأمین مالی بخش خصوصی افزایش یافته و شرکت‌ها از این طریق تأمین مالی کنند. البته همان‌طور که می‌دانید به دلیل شرایط خاص اقتصادی در تمام دنیا، نرخ بهره بالا بوده و بعضی شرکت‌ها نمی‌توانند این نرخ را تأمین کنند و به همین دلیل به‌جای اوراق بدهی، اوراق سرمایه‌ای منتشر می‌کنند.

تسهیل و تسریع پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان در برنامه‌های سازمان بورس
وی در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان نیز اظهار کرد: در فرابورس هم بحث پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان و هم بحث راه‌اندازی تابلو این شرکت‌ها را پیگیری می‌کنیم که این موضوع با سرعت و خارج از نوبت انجام شود تا فرآیند پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان زمان‌بر نباشد زیرا تسهیل و تسریع فرآیند پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان در برنامه‌های سازمان بورس و اوراق بهادار می‌باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *