خانه روی خط خبر داخلی ویژگی‌های صندوق‌های مولتی NAV
ویژگی‌های صندوق‌های مولتی NAV

ویژگی‌های صندوق‌های مولتی NAV


از سوی رئیس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس و اوراق‌ بهادار مطرح شد

ویژگی‌های صندوق‌های مولتی NAV

۷ آذرماه

ترویج سرمایه‌گذاری غیرمستقیم یکی از راه‌های ایجاد ثبات در بازار سرمایه است.
علی‌اکبر ایرانشاهی، رئیس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس و اوراق‌ بهادار درباره صندوق سرمایه‌گذاری بخشی با ارزش خالص دارایی‌های چندگانه (مولتی Nav) به خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، گفت: صندوق سرمایه‌گذاری بخشی به مدیران اجازه می‌دهد علاوه بر یک صنعت بتوانند صنعت‌های دیگری را هم پذیره‌نویسی کنند. وی با بیان ‌اینکه فرآیند صدور و مجوز در صندوق بخشی کاهش یافته است، افزود: مدیر صندوق با سرعت و زمان بیشتری با تأیید سازمان بورس و اوراق بهادار و برگزاری یک مجمع می‌تواند صنعت موردنظر خود را اضافه کند.

ایجاد نماد و کد معاملاتی
ایرانشاهی عنوان کرد: مدیران می‌توانند علاوه بر پذیره‌نویسی جداگانه، به ازای هر صنعت، نماد و کد معاملاتی مجزایی نیز ایجاد کنند. رئیس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: همه کسانی که کُد بورسی داشته باشند می‌توانند از طریق کارگزاری خود اقدام به ثبت سفارش و خرید این صندوق‌ها کنند.

فرصت سرمایه‌گذاری بهتر
وی اضافه کرد: به‌طورکلی، صندوق‌های بخشی در زیرمجموعه «صندوق‌های در سهام» طبقه‌بندی می‌شوند با این ویژگی که اگر سرمایه‌گذار تمایل داشته باشد در یک صنعت خاص سرمایه‌گذاری کند، فرصت سرمایه‌گذاری بهتری دارد و به‌جای اینکه در صندوق‌های در سهام سرمایه‌گذاری و بین صنایع مختلف توزیع شود، در صنعت خاص و مدنظر خود سرمایه‌گذاری کرده و از منافع آن بهره‌مند می‌شود.
ایرانشاهی در پاسخ به این پرسش که آیا بازار سرمایه ظرفیت این حجم از صندوق‌ها را دارد یا خیر؟ گفت: با توجه به افزایش تعداد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در کشور همچنان در مقایسه با دنیا، تعداد صندوق‌ها زیاد نیست.

ترویج سرمایه‌گذاری غیرمستقیم
وی با اشاره به اینکه در همه جای دنیا بخش عمده سرمایه‌گذاری‌های افراد از طریق سرمایه‌گذاری غیرمستقیم انجام می‌شود، بیان کرد: ترویج سرمایه‌گذاری غیرمستقیم یکی از راه‌های ثبات بازار سرمایه است تا از طریق صندوق‌های مختلف این سرمایه‌گذاری توسعه یابد.

تنوع صندوق‌ها
رئیس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: تنوع صندوق‌ها کمک می‌کند سلایق مختلف در صندوق‌ها جذب و بر اساس آن سرمایه‌گذاری غیرمستقیم توسعه یابد.وی در ادامه به مقایسه‌ حجم بازار سرمایه کشور با دنیا پرداخت و گفت: حجم بازار سرمایه در اینجا مطرح نیست. در حال حاضر تعداد سرمایه‌گذاران مستقیم که اقدام به خرید و فروش می‌کنند در مقایسه با دنیا بسیار زیاد است. بنابراین، این افراد باید ترغیب شوند که سرمایه خود را به دست افراد حرفه‌ای و مدیریت حرفه‌ای بسپارند.

راه‌اندازی مدل‌های جدید
ایرانشاهی اضافه کرد: تعدد صندوق‌ها ضمن ایجاد رقابت، موجب ارائه خدمات بهتر از لحاظ اطلاع‌رسانی، آگاهی و سودآوری به سرمایه‌گذاران می‌شود. وی از راه‌اندازی مدل‌های جدیدی از صندوق‌ها خبر داد و گفت: صندوق‌های پوشش ریسک یا صندوق‌هایی با ریسک بالاتر از نرمال از جمله مدل‌های این صندوق‌ها است که در آینده‌ای نزدیک وارد بازار می‌شود.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *