خانه رویدادهای خبری داخلی ۷ راهبرد و ۳ محور اصلی بازار سرمایه
۷ راهبرد و ۳ محور اصلی بازار سرمایه

۷ راهبرد و ۳ محور اصلی بازار سرمایه


رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تشریح کرد

۷ راهبرد و ۳ محور اصلی بازار سرمایه

۲۴ مهر

رئیس سازمان بورس ۷ راهبرد و ۳ محور اصلی برنامه‌های کلان بازار سرمایه در دوره جدید را اعلام کرد.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، دکتر مجید عشقی در مورد راهبردها و برنامه‌های کلان بازار سرمایه در دوره مدیریتی جدید، گفت: همان‌طورکه مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب، محورهای اصلی راه‌حل مشکلات اقتصادی کشور را درون‌زایی اقتصاد، مولد و دانش‌بنیان شدن، مردمی کردن و کاهش تصدی دولت و نهایتاً برون‌گرایی با استفاده از تمام ظرفیت‌های کشور اعلام فرموده‌اند، سازمان بورس در دوره جدید تلاش می‌کند با این جهت‌گیری و در نظر قرار دادن اهداف کلان خود شامل حمایت از سرمایه‌گذاران، ایجاد بازار شفاف، کارا و منصفانه و کاهش ریسک فراگیر، سیاست‌ها و برنامه‌های خود را تنظیم، اجرا و رصد کند.
وی تأکید کرد: راهبردها و رئوس برنامه‌های هیئت مدیره جدید سازمان در جلسه شورای عالی بورس مطرح و مقرر شد برنامه تفصیلی مزبور در اولین فرصت تهیه و برای طرح در جلسات شورای عالی بورس ارائه شود.
دکتر مجید عشقی با اشاره به ۷ راهبرد اصلی سازمان بورس در دوره جدید مدیریت، اعلام کرد: نخستین راهبرد، توجه به سازوکار‌های مدرن به‌منظور افزایش نظارت عامه بر فعالیت ناشران است. دومین راهبرد، توسعه ابزارهای نظارتی به‌شکل پیشگیرانه و متناسب با توسعه بازار خواهد بود. به گفته رئیس سازمان بورس، راهبرد سوم، اصلاح قوانین و مقررات به سمت افزایش عدالت و پاسخگویی در کل بازار است و تقویت اکوسیستم تأمین مالی در سطح متوسط و خرد از طریق ابزارهای نوین به‌عنوان چهارمین راهبرد دنبال خواهد شد.
دکتر مجید عشقی اعلام کرد: تسهیل‌گری و توسعه زیرساخت‌های جذب و مدیریت سرمایه خارجی در بازار در کنار بازمهندسی سازوکار رسانه‌ای و نشر اطلاعات در بازار و تقویت نظارت بر آن، راهبردهای پنجم و ششم موردنظر سازمان بورس در دوره جدید است.
به گفته رئیس سازمان بورس، آخرین راهبرد مدیریت جدید، بازمهندسی نسل نوین زیرساخت‌های فنی با هدف افزایش امنیت، پایداری و سهولت دسترسی خواهد بود.
دکتر عشقی در تشریح رئوس برنامه‌های هیئت مدیره جدید سازمان بورس، توضیح داد: بر مبنای راهبردهای اشاره‌شده در بالا که با در نظر گرفتن اهم چالش‌های بازار سرمایه تدوین شده‌اند، برنامه‌هایی در سه محور در دستور کار قرار گرفته است.
به گفته رئیس سازمان بورس، نخستین محور رئوس برنامه‌های هیئت مدیره جدید، تمرکز بر مأموریت و رسالت اصلی سازمان مبنی بر توسعه بازار سرمایه است. این برنامه‌ی محوری با تکیه بر مواردی چون افزایش سهم تأمین مالی بخش تولید و توسعه بنگاه‌ها از بستر بازار سرمایه؛ تنوع‌بخشی و تعمیق بازار سرمایه (در ابعاد بازار، ابزار و نهاد)؛ افزایش شفافیت و کیفیت اطلاعات منتشرشده در بازار سرمایه؛ مقررات‌زدایی، اصلاح فرآیندهای کاری و افزایش کارایی بازارهای مالی؛ توسعه نهادهای مالی و انحصار زدایی؛ توسعه و تقویت زیرساخت‌های فنی؛ تسهیل‌گری و شفاف‌سازی صدور مجوزها در بازار سرمایه و توسعه بازار بدهی و افزایش نقدشوندگی آن به‌عنوان مکمل بازار سهام دنبال خواهد شد.
دکتر عشقی «حرکت به سمت نظارت هوشمند و فراگیر» را به‌عنوان دومین برنامه‌ی محوری هیئت مدیره جدید معرفی و اعلام کرد: این برنامه از طریق ارتقای ابزارهای نظارتی متناسب با رشد بازار و تکنولوژی؛ ایجاد سازوکار تعاملی و نظارت عموم سرمایه‌گذاران (خرد و عمده) بر بازار؛ استقرار نظام جامع مدیریت ریسک در بازار؛ اصلاح نظام حاکمیت شرکتی و حفظ حقوق سرمایه‌گذاران؛ شناسایی و پیگیری فعالیت‌های متخلفانه و مجرمانه در بازار با استقرار سامانه‌های پایش هوشمند بازار؛ ابهام‌زدایی از مقررات و رفع خلأهای مقرراتی و تسریع، کارا و اثربخش کردن فرآیندهای رسیدگی به تخلفات، اجرایی خواهد شد.
به گفته رئیس سازمان بورس، آخرین محور از رئوس برنامه‌های هیئت مدیره جدید با محوریت «فرهنگ‌سازی و نظم‌بخشی به فضای گردش اطلاعات در بازار سرمایه» به اجرا در خواهد آمد. در اجرای سومین برنامه‌ی محوری، پایش و توسعه حداکثری درگاه‌های رسمی و دارای مجوز ارائه اطلاعات؛ تدوین برنامه‌های گسترده آموزشی، ترویج و فرهنگ‌سازی با استفاده از ظرفیت ارکان بازار سرمایه و نهادهای مالی فعال در آن و دانشگاه‌ها؛ تقویت درگاه‌های اطلاع‌رسانی تخصصی در حوزه بازار سرمایه و تعامل با فعالان بازار سرمایه جهت ساماندهی به گردش اطلاعات در فضای مجازی مدنظر قرار خواهد گرفت.
دکتر عشقی ابزار اطمینان کرد: با اجرای برنامه‌های بالا، به اهداف تعیین‌شده در حمایت از سرمایه‌گذاران و کسب اعتماد آن‌ها و ایجاد بازار کارا دست خواهیم یافت.
رئیس سازمان بورس در عین حال تأکید کرد: در کنار برنامه‌های مطرح‌شده، پروژه بزرگ سهام عدالت با توجه به گستردگی و پیچیدگی‌های آن، با بهره‌گیری از نسل نوین زیرساخت‌های فنی و تکنولوژی، در دستور کار جدی هیئت مدیره سازمان بورس خواهد بود.
او با اشاره به اهمیت منابع انسانی در تحقق اهداف و برنامه‌هایش برای بازار سرمایه گفت: اجرای این برنامه‌ها بی‌شک، بدون اتکا به سرمایه انسانی که در بدنه بازار سرمایه و به‌ویژه در ارکان اصلی بازار مشغول به فعالیت هستند، امکان‌پذیر نخواهد بود؛ بنابراین توجه ویژه به سرمایه‌ انسانی و اصلاح ساختارهای اداری از اولویت‌های دورن‌سازمانی هیئت مدیره جدید است. رئیس سازمان بورس در پایان، از تمامی فعالان و ذی‌نفعان بازار سرمایه شامل عموم مردم، ارکان بازار، نهادهای مالی، ناشران، دستگاه‌های نظارتی و سیاست‌گذار درخواست کرد که با ارائه رهنمودها و پیشنهادهای خود، هیئت مدیره جدید را در غنابخشی به برنامه‌ها و تحقق هرچه بیشتر آن‌ها یاری کنند.

 

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *