خانه روی خط خبر داخلی اتفاقات سال ۱۳۹۹ منجر به شناسایی نقاط ضعف بازار سرمایه شد
اتفاقات سال ۱۳۹۹ منجر به شناسایی نقاط ضعف بازار سرمایه شد
0

اتفاقات سال ۱۳۹۹ منجر به شناسایی نقاط ضعف بازار سرمایه شد


رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد

اتفاقات سال ۱۳۹۹ منجر به شناسایی نقاط ضعف بازار سرمایه شد

۱۹ فروردین‌ماه

اتفاقات سال ۱۳۹۹ منجر به شناسایی نقاط ضعف بازار سرمایه شد. نباید تنها بر مهار تورم تأکید داشت؛ مهار تورم بدون رشد تولید، سودی برای کشور ندارد.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در گردهمایی اعضای کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و فعالان بازار سرمایه گفت: در سال ۱۳۹۹ فضای ملتهبی را شاهد بودیم و به همین علت آسیب‌های زیادی به اقشار مختلف جامعه وارد شد اما این اتفاق باعث شناسایی نقطه‌ضعف‌های پیشین شد.
وی افزود: با استفاده از تجربیات گذشته تلاش بر ارتقاء زیرساخت‌ها در بازار سرمایه شد تا به این واسطه با رشد حجم معاملات، دیگر مشکلی از این بابت به وجود نیاید. توجه حاکمیت و دولت به بازار سرمایه یکی دیگر از دستاوردها بود، با عبرت‌های سال ۱۳۹۹ نقش مهم بازار سرمایه برای دولت و اقتصاد شفاف شد. عشقی تصریح کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار همواره در تلاش بوده که سرمایه‌گذاری غیرمستقیم تقویت شود تا اشتباهات سرمایه‌گذاری برای افراد غیرحرفه‌ای به حداقل برسد.
تعداد نهادهای مالی بازار سرمایه از ۷۸۰ به ۹۵۰ رسید
مجید عشقی در ادامه گفت: با هدف بازگشت اعتماد به بازار سرمایه، اقداماتی همچون توسعه کمی و کیفی نهادهای مالی در دستور کار قرار گرفت و به همین سبب از تعداد ۷۸۰ نهاد مالی به ۹۵۰ نهاد رسیدیم که تلاش خواهیم کرد تا در ادامه ۱،۱۰۰ نهاد مالی ایجاد شود.
وی اضافه کرد: در کنار صدور مجوزهای جدید، نگاه ما به تخلفات نهادهای مالی، جدی است و در صورت تخلف، مجوز آنها ابطال خواهد شد. ایجاد صندوق‌های جدید برای گسترش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم ازجمله اقدامات سازمان بورس در سال گذشته بود.
عشقی با بیان اینکه امسال با اصلاح دستورالعمل شرکت‌های سهامی عام پروژه، سرمایه‌های مردم به سمت بخش مولد اقتصاد هدایت خواهد شد، گفت: ما چند محور اساسی را در سال ۱۴۰۲ دنبال خواهیم کرد؛ مورد اول بحث تشکیل سرمایه و افزایش سرمایه است. هنوز شرکت‌های بزرگی را داریم که بورسی نشده‌اند.
وی افزود: مورد دوم مجوزهای افزایش سرمایه با صرف سهام است که ما در سازمان آن را تسریع خواهیم کرد. نکته بعدی اصلاح دستورالعمل شرکت‌های سهامی عام پروژه است که تسریع شود تا سرمایه‌های مردم به سمت بخش مولد اقتصاد برود. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: مورد بعدی، توسعه کمّی صندوق‌ها برای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم و صندوق‌های بازنشستگی است تا منابع بلندمدت را برای بورس به ارمغان بیاورد. نکته بعد نوآوری در ابزارهای تأمین مالی است که امسال توجه ویژه به آن خواهیم کرد. ما در سال گذشته رشد بیش از سه برابری در تأمین مالی داشتیم که امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با ذکر این نکته که اصلاح ریزساختارها در سال گذشته دلیل متعادل بودن بازار بوده، گفت: در سال گذشته صندوق‌های جدیدی در بازار تأسیس شد. صندوق‌های تضمین اصل سرمایه، بخشی، املاک و مستغلات ازجمله آنها بودند. این صندوق‌ها عملکرد خوبی داشتند و استقبال خوبی هم از آنها صورت گرفت. امیدوارم بتوانیم سرمایه‌ها را به‌سوی سرمایه‌گذاری غیرمستقیم سوق دهیم تا دست‌کم بخشی از مشکلات سال ۱۳۹۹ را نداشته باشیم. عشقی اضافه کرد: یک نکته مثبت این است که در همین روزهای خوب بازار، صف‌های خرید مستمر آن‌چنانی نداریم. امیدواریم این روند ادامه پیدا کند. وی تأکید کرد: بخشی از فعالیت سازمان بورس و اوراق بهادار در سال گذشته، مربوط به میز صنعت بود که در آن شرایط صنایع مختلف و مشکلاتشان بررسی می‌شد. پیگیری‌های زیادی در صنایع مختلف کردیم که هنوز ادامه‌دار است. اتفاقات سال گذشته نویدبخش این مسئله بود که اگر همه سرمایه‌گذاران دست‌به‌دست هم دهند، اتفاقات مثبتی می‌افتد.

مهار تورم بدون رشد تولید سودی برای کشور ندارد
مجید عشقی همچنین گفت: در سال جاری با توجه به شعار سال مبنی بر مهار تورم و رشد تولید، برنامه‌های متعددی در نظر گرفته شده است. با هدایت نقدینگی به فعالیت‌های مولد امکان افزایش صادرات و رشد تولیدی‌ها به وجود می‌آید. نباید تنها بر مهار تورم تمرکز داشت، مهار تورم بدون درنظرگیری رشد تولید نه‌تنها سودی برای اقتصاد کشور ندارد بلکه تبعاتی را در پی خواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد: اصلاحاتی در دستورالعمل حاکمیت شرکتی وجود داشت تا امکان اجرایی شدن آن به وجود بیاید و این دستورالعمل امسال به‌طور جدی اجرایی خواهد شد و در سال جاری تمامی ذی‌نفعان متأثر از آن خواهند بود. عشقی ادامه داد: زمینه‌های اجرای انتشار تخلفات مدیران بازار مطابق بند چ نیز فراهم شده است که این موضوع اطمینان و شفافیت بازار را بیش‌ازپیش افزایش می‌دهد. مجموع اقدامات یاد‌شده موجب اعتماد‌بخشی به بازار سرمایه می‌شود.

اصلاح فرآیندهای سازمان بورس و اوراق بهادار در دستور کار است
مجید عشقی در ادامه اظهار کرد: حمایت از توسعه نوآوری و تأمین مالی یکی از محورهای اصلی پیشبرد سازمان بورس و اوراق بهادار خواهد بود. همچنین ابزارهای کنونی جدید نیستند و مربوط به سال‌های گذشته هستند. وی افزود: فرآیندهای سازمان بورس و اوراق بهادار در حال تجدیدنظر هستند و با اصلاح آنها به دنبال کاهش فرآیندها، توأم با افزایش دقت نظر هستیم. عشقی ادامه داد: زیرساخت‌های آموزشی در بازار سرمایه به‌خوبی توسعه پیدا کرده است اما بااین‌حال باید هم‌افزایی جدی در این زمینه ایجاد بشود تا اتفاقات سال ۱۳۹۹ دیگر تکرار نشود.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد: کانون نهادهای سرمایه‌گذاری به جایگاه اصلی خود نرسیده است، در کشورهای مختلف کانون نهادهای سرمایه‌گذاری نقش مؤثرتر و فعال‌تری را ایفا می‌کند. پیشنهاد تشکیل کارگروه‌های تخصصی برای رفع چالش‌هایی همچون از بین رفتن ارزش‌ در هلدینگ‌ها نیز مطرح شده است و سازمان بورس و اوراق بهادار آمادگی همفکری و یا واگذاری برخی از وظایف خود به کانون نهادهای سرمایه‌گذاری را دارد.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *