خانه روی خط خبر داخلی اجاره به شرط تملیک با انتشار اوراق اجاره مبتنی سهام
اجاره به شرط تملیک با انتشار اوراق اجاره مبتنی سهام

اجاره به شرط تملیک با انتشار اوراق اجاره مبتنی سهام


دبیر کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح کرد

اجاره به شرط تملیک با انتشار اوراق اجاره مبتنی سهام

۲۵ مهرماه

در سازوکار اوراق اجاره مبتنی سهام دارایی معینی از اموال شرکت فروخته شده و سپس منافع آن در قالب قرارداد اجاره به شرط تملیک در اختیار شرکت قرار می‌گیرد.
مجید پیره، دبیر کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، در رابطه با ماهیت اوراق اجاره مبتنی سهام، اظهار کرد: یکی از روش‌های مهمی که شرکت‌ها اکنون می‌توانند به‌منظور تأمین مالی از آن بهره بگیرند بحث انتشار اوراق مبتنی بر سهام است، در سازوکار اوراق اجاره، دارایی معینی از اموال شرکت فروخته شده و سپس منافع آن در قالب قرارداد اجاره به شرط تملیک در اختیار شرکت قرار می‌گیرد.
وی افزود: از لحاظ فقهی در قرارداد اجاره به شرط تملیک چیزی که واگذار می‌شود منافع دارایی‌های معین است. در اوراق اجاره، دارندگان اوراق مالک اصل دارایی موضوع انتشار اوراق اجاره هستند و شرکتی که از محل انتشار اوراق اجاره تأمین مالی انجام می‌دهد مالک منفعت دارایی است که در ازای استفاده از منافع دارایی مبالغ مشخصی در زمان معین به دارندگان اوراق می‌پردازد.
دبیر کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه در خصوص فرآیند انتشار اوراق مبتنی بر سهام، گفت: سهام معینی از اموال دارنده سهام به دارندگان اوراق فروخته می‌شود و آنها منافع سهم را در قالب قرارداد اجاره به بانی واگذار می‌کنند و سهم موضوع قرارداد اجاره قرار می‌گیرد.
پیره افزود: مطابق مصوبه کمیته تخصصی فقهی سهمی می‌تواند موضوع انتشار اوراق اجاره قرار گیرد که غلبه دارایی‌های قابل اجاره بر دارایی‌های غیر قابل اجاره در مجموع اموال شرکت محرز باشد، به همین منظور کمیته فقهی بحث نسبت‌گیری مبتنی بر آخرین صورت‌های مالی حسابرسی‌شده شرکت را در بحث اموال قابل‌اجاره و غیر‌قابل‌اجاره را در دستور کار خود قرار داده است.
وی در ادامه تأکید کرد: اگر شرکتی با استفاده از سازوکارهای تجدید ارزیابی یا اعلام نظر گزارش کارشناس رسمی دادگستری یا کارشناس بیمه بتواند بحث محرز بودن تفاوت ارزش دارایی قابل‌اجاره نسبت به آن چیزی که در صورت مالی مندرج‌شده را اثبات کند برای انتشار اوراق اجاره مبتنی، سهام ارزش به‌روز شده را ملاک قرار می‌دهیم.
دبیر کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان گفت: شرکت‌هایی که سهام در اختیار دارند می‌توانند از محل سهامشان تأمین مالی انجام دهند، در اصل می‌توان گفت اوراق اجاره مبتنی بر سهام ظرفیت جدیدی برای تأمین مالی شرکت‌ها فراهم ‌آورده است. این موضوع به‌خاطر بحث توسعه سازوکارهای تأمین مالی از طریق بازار سرمایه از اهمیت بالایی برخوردار است.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *