خانه رویدادهای خبری داخلی استقرار سامانه ‌ایرانی معاملات بورس تا پایان سال جاری
استقرار سامانه ‌ایرانی معاملات بورس تا پایان سال جاری

استقرار سامانه ‌ایرانی معاملات بورس تا پایان سال جاری


مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران بیان کرد

استقرار سامانه ‌ایرانی معاملات بورس تا پایان سال جاری

۱ تیر

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اعلام کرد:‌ سامانه ‌ایرانی معاملات بورس طراحی شده است و تا پایان سال ۱۴۰۰ مرحله استقرار فرآیند را طی می‌کند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بورس اوراق بهادار تهران به نقل از گروه اقتصادی یکتا پرس، روح‌الله دهقان در پاسخ به این پرسش که نرم‌افزار ایرانی معاملات بورس در چه مرحله‌ای قرار دارد و چه زمانی به‌کار گرفته می‌شود، اظهار داشت: در حال حاضر، سامانه ‌ایرانی معاملات بورس در مرحله نهایی تولید و تست قرار دارد و بعد از این مرحله وارد فاز پیاده‌سازی می‌شود.
وی افزود: در همکاری با سازمان بورس و اوراق بهادار و بورس‌های مختلف، هماهنگی‌هایی لازم است تا فرآیند استقرار نرم‌افزار انجام شود و در صورت انجام این مرحله تا آخر سال ۱۴۰۰ بخشی از معاملات یکی از بازارهای مربوط به اوراق بدهی بر روی این سامانه ‌ایرانی انجام خواهد شد.
مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در مورد اینکه آیا سامانه ‌ایرانی معاملات بورس محصول طراحی داخلی است و یا اینکه چارچوب آن از سامانه‌های خارجی گرفته شده است، عنوان کرد: طراحی این سامانه محصول کار مشترک شرکت توسعه فناوری پیشرفته رادین بورس است که با مشارکت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران و دانشگاه تهران تأسیس شده و نزدیک به سه سال روی این نرم‌افزار کار شده است.
دهقان در مورد اینکه آیا سامانه ‌ایرانی معاملات بورس ظرفیت پاسخگویی به حضور گسترده مردم در بورس را دارد، گفت: ظرفیت پاسخگویی در سامانه معاملات به‌گونه‌ای طراحی شده است که بتواند به‌راحتی به همه تراکنش‌های ۱۰۰ میلیون سهامدار پاسخ دهد. طراحی نرم‌افزار کاملاً تولید داخلی بوده و به همین خاطر از مزایایی مانند بومی بودن برخوردار است. از طرفی، به سامانه‌های خارجی به‌دلیل تحریم دسترسی نداشتیم.
وی خاطرنشان کرد: حدود ۱۵ نفر از متخصصان فناوری بورس به‌مدت سه سال تمام‌وقت روی سامانه ‌ایرانی معاملات کار کرده‌اند و درصورتی‌که همه امور به‌خوبی انجام شود، انتظار می‌رود تا پایان سال ۱۴۰۰ بخشی از معاملات بازار در رابطه با اوراق بدهی روی این سامانه انجام شود.
مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در مورد اینکه آیا ارتباط سامانه ‌ایرانی معاملات با سایر سامانه‌های پیش از معاملات و پس از معاملات فراهم شده است، گفت: در فرآیند استقرار این سامانه ارتباط با سایر سامانه‌ها و اتصالات پیش از معاملات و بعد از معاملات فراهم می‌شود.
دهقان در مورد اینکه با توجه به روش‌های جدید معاملات مانند معاملات الگوریتمی و یا خرید و فروش با رمز‌ارزها، آیا این سامانه پاسخگو خواهد بود، عنوان کرد: معاملات الگوریتمی در سامانه‌ ایرانی قابل‌انجام است، اما معاملات به‌وسیله رمز‌ارزها نیاز به تهیه دستورالعمل‌هایی توسط نهاد ناظر و پیاده‌سازی آن‌ها دارد، با این حال از نظر ظرفیت هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
وی تأکید کرد: ارتباط سامانه معاملات بورس با سامانه‌های پس از معاملات در فرآیند استقرار مشخص می‌شود. به‌عنوان مثال، اگر یک فرد یا یک شرکت ممنوع‌المعامله باشد، سامانه به‌راحتی تشخیص می‌دهد. سامانه ‌ایرانی معاملات بورس بر اساس جدیدترین فناوری روز دنیا طراحی و پیاده‌سازی شده که قابل‌استفاده در بورس‌های داخلی است، البته در حال حاضر صرفاً در بازار بورس‌های اوراق بدهی به‌کار گرفته می‌شود.
مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اظهار داشت: در مورد معاملات بورس کالا و بورس انرژی فعلاً موضوع طراحی سامانه پیش‌بینی نشده است.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *