خانه رویدادهای خبری داخلی اعطای مجوز به دولت برای استفاده از ظرفیت بازار سرمایه
اعطای مجوز به دولت برای استفاده از ظرفیت بازار سرمایه
0

اعطای مجوز به دولت برای استفاده از ظرفیت بازار سرمایه


با موافقت نمایندگان مجلس انجام شد

اعطای مجوز به دولت برای استفاده از ظرفیت بازار سرمایه

۵ اسفند

نمایندگان مردم در خانه ملت، به دولت اجازه دادند تا از ظرفیت بازار سرمایه به‌منظور اجرای پروژه‌های عمرانی استفاده کند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بورس اوراق بهادار تهران، نمایندگان در نشست علنی مورخ پنجم اسفندماه ۹۹ مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، با پیشنهاد سید شمس‌الدین حسینی برای الحاق به تبصره ۵ ماده واحده این لایحه با ۲۰۲ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۲۲ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.
بر اساس این پیشنهاد؛ به دولت اجازه داده می‌شود نسبت به تأمین مالی طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای که اهمیت و کارکرد راهبردی آن‌ها با پیشنهاد دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط به تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور می‌رسد، از طریق ابزارها و روش‌های بازار سرمایه‌ای اقدام کند. سقف منابع موضوع این بند حداکثر ۳۰ درصد اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مصوب در هر فصل تعیین می‌شود. دولت مکلف است به‌منظور حفظ جریان نقدینگی مورد نیاز، ضمنِ در اولویت قرار دادن تخصیص طرح‌های موضوع این بند، برای پرداخت سود و حسب مورد بازپرداخت اصل منابع مالی، پیش‌بینی اعتبار لازم در سال‌های بعد را به عمل آورد.
آیین‌نامه اجرایی این بند شامل شیوه‌های اجرایی، ابزارهای مالی و مواردی همچون تعیین حداکثر سود قابل پرداخت، نرخ کارمزد، نحوه تضمین و بازپرداخت تعهدات تسویه نهایی و نحوه تقسیم ریسک، حداکثر دو ماه بعد از ابلاغ قانون با پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیئت‌وزیران خواهد رسید.
سید شمس‌الدین حسینی در جریان طرح پیشنهاد خود گفت: یکی از دغدغه‌های نمایندگان، اصلاح ساختار بودجه، اصلاح نحوه تأمین مالی پروژه‌ها و جبران کسری بودجه است.
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اینکه روش تأمین پروژه‌های عمرانی باید اصلاح شود، ادامه داد: در حال حاضر برای اجرای پروژه‌ها از سیستم بانکی یا منابع بودجه استفاده می‌شود. تأمین مالی پروژه‌ها بانک‌محور شده که افزایش نقدینگی را به همراه دارد.
وی با تأکید بر اینکه بازار سرمایه فرصت مناسبی است که باید از آن برای اجرای پروژه‌های عمرانی استفاده کنیم، بیان کرد: پروژه‌های عمرانی که دارای اهمیت بالایی هستند می‌توانند تا ۳۰ درصد از سقف هر فصل از بازار سرمایه تأمین مالی شوند. در ضمن کارگروهی نیز ساختار تعیین سود منابع استفاده‌شده از بازار سرمایه را مشخص می‌کند.
محمد صفایی دلویی نیز در مخالفت با این پیشنهاد گفت: در حال حاضر پروژه‌های عمرانی زیادی در کشور راکد مانده است که اگر سرمایه‌های بانکی را از آن‌ها دریغ کنیم، وضعیت این پروژه‌ها بدتر می‌شود. هنوز بستر استفاده از ظرفیت بازار سرمایه به‌منظور اجرای پروژه‌های عمرانی فراهم نشده است. حبیب‌الله دهمرده نیز در موافقت با پیشنهاد مذکور تصریح کرد: هزاران پروژه در کشور به دلیل عدم تأمین منابع مالی متوقف شده‌اند. استفاده از بازار سرمایه، ظرفیت جدید و مناسبی بوده که اگر از این منابع راکد استفاده کنیم، عواید بسیار زیادی به همراه دارد.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *