خانه اخبار ویژه بازار سرمایه همچنان بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری بلندمدت
بازار سرمایه همچنان بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری بلندمدت

بازار سرمایه همچنان بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری بلندمدت


رئیس هیئت مدیره بورس اوراق بهادار تهران بیان کرد
بازار سرمایه همچنان بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری بلندمدت

۱۹ آبان

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، امیر تقی‌خان تجریشی رئیس هیئت مدیره بورس تهران در پاسخ به این پرسش که با توجه به کاهش ارزش دلار، آیا شرکت‌های بورسی به‌ویژه شرکت‌هایی که وابسته به نرخ دلار هستند، هنوز جایی برای افزایش قیمت در بازار سهام دارند یا خیر گفت: باید به چند نکته در این خصوص توجه کرد؛ نخست اینکه آخرین سودی که این شرکت‌ها اعلام کرده‌اند، سود مربوط به فصل تابستان است که در آن زمان دلار در محدوده ۱۸۵ تا ۱۹۰ هزار ریال بود، پس در نتیجه حتی با وجود همین نرخ‌های فعلی دلار هم این شرکت‌ها در فصل‌ها و دوره‎‌های بعدی سود بالاتری نسبت به آخرین سود اعلام‌شده از سمت آن‌ها اعلام خواهند کرد.
وی اضافه کرد: دومین نکته اینکه شرکت‌های دلاری تولید‌کننده و صادر‌کننده کالاهای پایه هستند و سودآوری آن‌ها به نرخ جهانی کالاهای پایه وابسته است. طبق پیش‌بینی‌ها نرخ جهانی کالاهای پایه مانند فلزات، نفت، انرژی و کالاهای پتروشیمی در سال ۲۰۲۱ روندی صعودی خواهند داشت، پس از این طریق هم به سودآوری شرکت‌ها کمک می‌شود.

شرکت‌های دلاری همچنان ارزنده هستند
دکتر تجریشی ادامه داد: سومین نکته اینکه تا برخی موانع مرتفع نشود، ما همچنان در تنگنای ارزی قرار خواهیم داشت. این موضوع را باید اضافه کرد که خیلی از این شرکت‌های دلاری بیشتر از نرخ دلار ریزش داشته‌اند. در این بین شرکت‌هایی داشتیم که۵۰ درصد یا حتی بیشتر ریزش داشته‌اند. باید گفت زمانی‌که تمامی این موارد را کنار هم قرار می‌دهیم همچنان معتقدیم که شرکت‌های دلاری اگر در یک افق طولانی‌مدت به آن‌ها نگاه کنیم در وضعیت مناسب ارزش‌گذاری قرار گرفته‌اند و همچنان ارزنده هستند، اگرچه ممکن است در کوتاه‌مدت، بازار حرکت سریعی در برابر آن‌ها نداشته باشد، اما برای سهام‌دارانی که قصد نگه‌داری سهامشان را دارند به نظر در وضعیت مناسب ارزش‌گذاری قرار گرفته‌اند.
وی در خصوص سایر شرکت‌ها نیز عنوان کرد: در مورد سایر شرکت‌ها در حال حاضر بورس در حالت تدافعی قرار دارد که در فاز تدافعی، بازار بیشتر از اینکه به دارایی شرکت‌ها توجه کند به وضعیت سود‌آوری و جریانات وجوه نقد آن‌ها توجه دارد و شرکت‌هایی که از این لحاظ وضع مناسبی داشته باشند شروع به یک کف‌سازی می‌کنند و قیمت‌های آن‌ها در یک محدوده متعادل می‌شود.

سهامداران روی سهام سودمحور با جریان نقدینگی مناسب تکیه کنند
رئیس هیئت مدیره بورس تهران تصریح کرد: اما از آن سمت هم شرکت‌هایی که دارایی‌محور هستند و جریانات وجوه نقد و سودآوری ندارند، ممکن است افت قیمت آن‌ها ادامه‌دار شود و دیرتر به تعادل برسند. به‌طور کلی در چنین بازارهایی بهتر است سهام‌داران روی سهام سودمحور با جریان نقدی خوب و با تقسیم سودهای مناسب تکیه کنند و سرمایه‌گذاری اصلی خودشان را در این موارد انجام دهند.
دکتر تجریشی گفت: به‌صورت کلی چیزی که باعث هیجانات بورس چه به سمت بالا و یا به سمت پایین می‌شود، عدم اطلاع سرمایه‌گذاران بورسی از ارزش‌گذاری معقول و منطقی سهام است که این موضوع می‌تواند در صعود و ریزش بازار بورس نقش داشته باشد. در دنیا تعداد سهام‌داران خرد و معاملاتی که انجام می‌دهند چیزی بین ۱۰ تا ۲۰ درصد کل معاملات را به خود اختصاص می‌دهد و سایر معاملات را سهام‌داران حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران نهادی انجام می‌دهند.

۸۰ درصد معاملات روی دوش سهام‌‌‌‌‌‌‌‌‌داران خرد بازار
وی بیشترین حجم معاملات را به عهده سهام‌داران خرد دانست و افزود: در ایران تقریباً این فضا حالت عکس دارد و می‌توان گفت که شاید ۸۰ درصد از معاملات را به‌صورت میانگین سهام‌داران خرد و مابقی را سهام‌داران نهادی انجام می‌دهند. از آنجایی‌که سرمایه‌گذاران نهادی دید بلند‌مدت داشته و همچنین پورتفوی‌های بزرگ را مدیریت می‌کنند، هیجان کمتری در معاملات خود دارند که این امر در مورد سهام‌داران خرد برقرار نیست. در ابتدا، اتفاقی که در این خصوص باید صورت پذیرد این است که چنین ترکیبی در بازار شروع به تغییر کند. به این صورت که فعالان خرد بازار و آن‌هایی که دانش مستقیم سرمایه‌گذاری ندارند و همچنین زمان زیادی را نمی‌توانند برای آموزش سرمایه‌گذاری در بورس بگذرانند باید منابع خود را از طریق سرمایه‌داران نهادی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد بازار کنند. قطعاً در این حالت که وزن سهام‌داران نهادی در معاملات افزایش پیدا کند، شاهد هیجانات بسیار کمتری چه از سمت مثبت و چه از سمت منفی بازار سهام خواهیم بود.

با بازارگردانی دامنه صعود و ریزش سهم‌ها محدود می‌شود
وی افزود: مورد بعدی در این خصوص بحث بازارگردانی است، در واقع سهام‌داران عمده شرکت‌ها باید بتوانند به‌صورت فعال چه در مواقع مثبت و یا در مواقع ریزش بازار در حجم‌های قابل‌توجه‌تری نسبت به بازارگردانی سهام اقدام کنند که این باعث می‌شود دامنه صعود و ریزش سهم‌ها محدودتر شود و سهم‌ها کمتر از ارزش ذاتی خود فاصله بگیرند.

مستثنی بودن بازار سهام از مالیات بر عایدی سرمایه، این بازار را جذاب نگه می‌دارد
دکتر تجریشی در خصوص هدایت سرمایه‌های سرگردان به بازار سهام اظهار کرد: به هر حال ما باید بپذریم که بازار بورس و یا سایر بازارهای موازی بعد از یک دوره پرنوسان و پرتلاطم نیاز به یک دوره آرامش و به ثبات رسیدن دارند که این یک اتفاق مثبت است که سرمایه‌گذاران می‌توانند با اطمینان تصمیم‌گیری کنند و از تصمیمات لحظه‌ای و هیجانی پرهیز کنند. بورس نشان داده است که یک نقدشوندگی خیلی خوب را می‌تواند به سرمایه‌گذاران ارائه دهد، به این معنا که هر زمان تصمیم بگیرند چه به‌صورت مستقیم و یا از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند وارد بازار و یا از آن خارج شوند. حتی در این ماه‌های اخیر که بازار منفی بود، با بازارگردانی و حمایتی که شرکت‌های حقوقی انجام دادند، سرمایه‌گذاران در سطوح مختلف شاخص امکان خروج داشته‌اند، در حالی‌که در هیچ یک از بازارهای موازی در صورت ریزش قیمت‌ها چنین امکانی داده نمی‌شود و سرمایه‌گذار چه برای ورود و چه خروج با موانعی رو‌به‌رو می‌شود.
رئیس هیئت مدیره بورس عنوان کرد: عامل دیگری که بورس را جذاب می‌کند بحث‌ مالیات است که در حال حاضر بازار سهام از این موضوع مستثنی شده است، اما در سایر بازارهای موازی وضع مالیات بر عایدی سرمایه در حال بررسی است. ما اعتقاد داریم که وقتی بازار‌ها به ثبات و آرامش برسند، همچنان بهترین گزینه برای یک سرمایه‌گذاری بلند‌مدت، بازار سرمایه خواهد بود؛ به‌ویژه وقتی‌که سهام‌داران به‌صورت غیرمستقیم و از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری این کار را انجام دهند و در یک افق بلند‌مدت نسبت به سرمایه‌گذاری اقدام کنند.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *