خانه رویدادهای خبری داخلی بورس املاک، مستغلات و امتیازات در راه است
بورس املاک، مستغلات و امتیازات در راه است

بورس املاک، مستغلات و امتیازات در راه است


رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد
بورس املاک، مستغلات و امتیازات در راه است

۴ مرداد

دبیر شورای عالی بورس و اوراق بهادار از مصوبه یک‌صد و هشتاد و هفتمین جلسه این شورا برای تأسیس بورس املاک، مستغلات و امتیازات با سرمایه ثبت‌شده پنج هزار میلیارد تومانی در آینده نزدیک خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، دکتر حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: تشکیل این بورس علاوه بر کمک به حوزه املاک و ساخت‌وساز مسکن و امتیازات در کشور، طیف وسیعی از دارایی‌ها را نیز پوشش خواهد داد که در سایر بورس‌ها قابلیت معامله و ابزار تأمین مالی آن به این شکل وجود ندارد.
وی افزود: بنا بر این مصوبه، سه گروه سهامداری بورس املاک، مستغلات و امتیازات، شامل ۳۵ درصد تشکل‌های بخش خصوصی و تعاونی، ۳۵ درصد نهادهای عمومی دولتی و غیردولتی و ۳۰ درصد نیز عامه مردم خواهند بود.
سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار توضیح داد: بنا بر این مصوبه، مقرر شد که سه گروه سهامداری در این بورس به‌عنوان سهامداران مشارکت داشته باشند و ۳۵ درصد از این سهام در اختیار تشکل‌های بخش خصوصی خواهد بود که توسط اتاق تعاون و اتاق بازرگانی مشخص شده و فعالان صنعت ساخت‌وساز و ساختمان کشور در آن حضور خواهند داشت. قالیباف اصل گفت: ۳۵ درصد گروه سهامداری نیز مربوط به نهادهای عمومی دولتی و غیردولتی است که مالکیت بخش عمده‌ای از زمین‌های کشور را در اختیار دارند.
وی در ادامه گفت: ۳۰ درصد از سهام بورس جدید نیز از طریق پذیره‌نویسی عام عرضه خواهد شد که صرفاً اشخاص حقیقی می‌توانند با مشارکت در این پذیره‌نویسی به‌عنوان سهامدار حقیقی سرمایه‌گذاری کنند. وی افزود: سازمان بورس و اوراق بهادار کشور مکلف شده که مقدمات لازم را فراهم کند تا هر چه سریع‌تر زمینه‌های تأسیس این بورس مهیا شده و حداکثر تا چهار ماه آینده، نهایی شود.
دکتر قالیباف اصل کمک به شفافیت و نقد شوندگی در حوزه املاک و همچنین ابزارسازی برای تأمین مالی ساخت‌وساز در حوزه مسکن را از اهداف اصلی تشکیل این بورس عنوان کرد.

جزییاتی از آزادسازی سهام عدالت
دکتر قالیباف اصل در ادامه این گفتگو، تصویب مقررات جدید آزادسازی سهام عدالت را یکی دیگر از مهم‌ترین مصوبات جلسه شورای عالی بورس در این روز اعلام کرد.
وی گفت: طبق آیین‌نامه سهام عدالت که در این روز نهایی شد و برای ابلاغ به مراجع ذی‌ربط به امضای اعضای شورای عالی بورس رسید، مقرر شد کسانی که روش مستقیم را در آزادسازی سهام عدالت انتخاب کرده‌اند بتوانند بعد از عید غدیر خم علاوه بر ۳۰ درصد قبلی، برای ۳۰ درصد دیگر و درمجموع ۶۰ درصد، حق فروش داشته باشند.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: در روش غیرمستقیم آزادسازی سهام عدالت که شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در آن دخیل هستند، پذیرش این شرکت‌ها از اواسط مردادماه در بورس تهران آغاز می‌شود و آن‌ها نیز بعد از عید غدیر می‌توانند درمجموع ۶۰ درصد سهام خود را به فروش برسانند.
دکتر قالیباف اصل همچنین اظهار داشت: در این جلسه مقرر شد سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بازارگردانی شود تا قیمت آن‌ها کمتر از ۹۸ درصد خالص ارزش دارایی‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری در بورس یا همان (NAV) نباشد.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *