خانه اخبار ویژه تعادل در بازار سرمایه با فعال‌تر شدن بازارگردان‎ها
تعادل در بازار سرمایه با فعال‌تر شدن بازارگردان‎ها

تعادل در بازار سرمایه با فعال‌تر شدن بازارگردان‎ها


رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در صحن علنی مجلس مطرح کرد
تعادل در بازار سرمایه با فعال‌تر شدن بازارگردان‎ها، تشریح وضعیت بازار سهام و عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار

۵ آبان

دکتر حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در صحن علنی مجلس، ضمن تشریح وضعیت بازار سرمایه و عملکرد سازمان بورس، تأکید کرد: اگر بازارگردان‌ها به‌طور کامل در بازار سرمایه فعال شوند، تعادل در بازار افزایش می‌یابد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، دکتر حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس در نشست علنی ۵ آبان ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد وضعیت بازار سهام و عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت امور اقتصادی و دارایی با اشاره به نوسانات قیمت‌ها در بازار سرمایه طی ماه‌های اخیر، گفت: امسال در بازار سرمایه کارهای بسیار خوبی انجام شده که افزایش نرخ شاخص‌ها یکی از این اتفاقات بود.
دکتر قالیباف اصل با بیان اینکه آزادسازی سهام عدالت یکی دیگر از اتفاقات خوب در سال جاری بود، افزود: سهام عدالت بعد از ۱۵ سال آزاد شد و حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان سهام عدالت در بازار فروخته شد که فروشندگان عمدتاً هم جزء قشر مستضعف هستند.

تقویت تجهیز پس‌انداز و تأمین مالی از بازار سرمایه
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: تقویت تجهیز پس‌انداز و تأمین مالی از طریق بازار سرمایه یکی دیگر از اتفاقات مهم امسال بود. سال گذشته ۲۶۲ هزار میلیارد تومان تأمین مالی در بازار سرمایه اتفاق افتاد، در صورتی‌که در ۶ ماهه امسال این عدد به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رسید. عرضه‌های اولیه در سال گذشته حدود ۵ هزار میلیارد تومان بود، اما ارزش عرضه‌های اولیه از ابتدای امسال تاکنون ۲۵ هزار میلیارد تومان بوده است.
رئیس سازمان بورس اظهار کرد: این رقم نسبت به سال گذشته ۵ برابر افزایش داشته است، ضمن آنکه بحث تأمین مالی دولت هم از بازار سرمایه اتفاق مهمی بود که انجام شد و دولت تاکنون ۳۲ هزار میلیارد تومان سهم در این بازار فروخته است که در صورت عدم فروش این سهام، دولت باید برای تأمین مالی خود به سمت کارهایی قدم برمی‌داشت که تورم‌زا بود.

تأسیس شرکت‌های سهامی عام برای جذب نقدینگی بیشتر
وی تأکید کرد: تأسیس شرکت‌های سهامی عام یکی دیگر از اقدامات سازمان بورس و اوراق بهادار طی سال جاری بود. طی نیمه اول سال و همزمان با ورود نقدینگی به بازار، تلاش شد تا این نقدینگی توسط عرضه‌های اولیه و افزایش سهام شناور آزاد جذب شود. این مباحث بسیار مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت با مصوبه دولت، سهام شناوری کل بازار به ۲۵ درصد افزایش یافت و موجب شد عرضه‌های خوبی در آن مقطع صورت بگیرد.

تقویت روش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه
رئیس سازمان بورس گفت: تأسیس شرکت‌های سهامی عام برای اجرای پروژه‌ها یکی دیگر از رسالت‌های مهم امسال در بازار سرمایه بود و تاکنون ۴۰۰ میلیارد تومان شرکت سهامی عام پروژه تعریف شده است. در صورتی که این عدد سال گذشته صفر بود. همچنین، تقویت روش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه را به‌طور جدی دنبال کردیم تا مردم به‌صورت مستقیم وارد بازار نشوند.

افزایش سهام شناوری از ۲۲ به ۲۵ درصد
دکتر قالیباف اصل بیان کرد: با پیگیری‌های بورس اوراق بهادار تهران، سهام شناوری در بازار افزایش یافته و از ۲۲ درصد در ابتدای سال به ۲۵ درصد در حال حاضر رسیده است.
وی با بیان اینکه به‌منظور رصد فضای مجازی، شورای عالی بورس فضای مجازی در بورس تشکیل شد، اظهار کرد: با رصد فضای مجازی در صورت لزوم، برخوردهای قهری هم انجام می‌شود. همچنین، سازمان بورس و اوراق بهادار با همکاری صداوسیما و به‌منظور ارتقای سواد مالی و فرهنگ‌سازی در شبکه‌های آموزش و ایران‌کالا برنامه‌هایی را در حال اجرا دارد.

بازارگردانی اصولی و تعادل در بازار
رئیس سازمان بورس تصریح کرد: بعد از افت قیمت‌ها در بازار سرمایه موضوع بازارگردانی را به‌طور جدی دنبال کردیم، زیرا بازارگردان باید بتواند در بحث عرضه و تقاضا با تشخیص درست، اقدام مناسب را انجام دهد. در بازار سرمایه از ۳۳۰ شرکت، ۱۸۰ شرکت قرارداد بازارگردانی را امضا کرده‌اند. برای رسیدن بازار سرمایه به یک تعادل باید این موضوع به‌طور جدی دنبال شود. حدود ۲۰ شرکت این قرارداد را تمدید نکردند که سازمان بورس در این خصوص اعلام کرد شرکت‌های متخلف مستوجب جریمه‌های مالی و برخورد هستند. اگر بازارگردان‌ها به‌صورت کامل در بازار سرمایه فعال شوند، می‌توان شاهد تعادل در بازار بود.
وی با اشاره به گزارش کمیسیون اقتصادی، اظهار کرد: این گزارش بسیار خوب می‌تواند به بورس و بازار سرمایه کمک کند. بازار سرمایه در ۲ سال اخیر به‌خصوص در ابتدای سال جاری، رشد و توسعه داشته است، اما زیرساخت‌های آن هنوز با این رشد کاملاً تطبیق پیدا نکرده است.

انجام رتبه‌بندی در بازار سرمایه
رئیس سازمان بورس بیان کرد: در مورد ساختار سازمان بورس و توسعه ساختار سازمانی، طرحی را آماده و در شورای عالی بورس تصویب و به هیئت وزیران ارسال کردیم.
وی ادامه داد: رتبه‌بندی ذاتی در بازار سرمایه وجود دارد. تابلوهای مختلفی در بازار سرمایه وجود دارند که سرمایه‌گذار می‌تواند با توجه به آن، تصمیم‌گیری کند. برای مثال، سهام‌داران هنگام خرید سهام شرکت‌های بازار پایه، بیانیه ریسک را امضا می‌کنند که به‌نوعی رتبه‌بندی شرکت در بازار سرمایه مشخص می‌شود. این موضوع به شرکت‌ها هر روز اعلام می‌شود و اینکه نسبت قیمت به سود شرکت‌ها چه تغییری می‌کند و ویژگی‌هایی که این شرکت‌ها در تابلو دارند. اگر یک شرکتی شرایط احراز یک تابلو را از دست بدهد از آن تابلو حذف می‌شود.
دکتر قالیباف اصل در ادامه با اشاره به احراز هویت اشخاص حقوقی مطرح کرد: معاملات اشخاص حقوقی که بالای یک درصد در شرکت‌ها سهام دارند، در بازار سرمایه اعلام می‌شود و اطلاعات شرکت‌ها در اختیار بازار سرمایه قرار دارد.

افشای صورت‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار در شورای عالی بورس مطرح و تصویب شد
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به لزوم سرمایه‌گذاری غیرمستقیم برای افرادی که آشنایی کافی با بازار سرمایه ندارند، تصریح کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار تلاش کرده است فرهنگ سرمایه‌گذاری غیرمستقیم را توسعه دهد و با همکاری‌هایی که با صداوسیما داریم و فعالیت‌هایی که در فضای مجازی جریان دارد، بتوانیم آموزش و فرهنگ‌سازی را در فضای مجازی هم ایجاد کنیم. در مورد سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، در ابتدای سال جاری مجوز سبدگردانی ما ۱۸ عدد بود و در حال حاضر مجوز سبدگردان‌ها به ۳۰ عدد رسیده است. در ضمن، ۲۰ مجوز جدید هم صادر کرده‌ایم و سازمان بورس موافقت اصولی آن‌ها را داده است و قاعدتاً سبدگردان‌هایی که مجوز گرفته‌اند می‌توانند در بازار سرمایه فعالیت خود را آغاز کنند.
وی تأکید کرد: موضوع افشای صورت‌های مالی سازمان را در شورای عالی بورس مطرح و مصوب کردیم و در تارنمای سازمان بورس این اطلاعات منتشر خواهد شد. همچنین، لایحه ۱۰۰ ماده‌ای ارتقای قانون بازار سرمایه تهیه شده که طی روزهای آینده به دولت تقدیم می‌شود.
دکتر قالیباف اصل ادامه داد: مصوبات شورای عالی بورس هم از طریق سایت‌های سازمان و همچنین در پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه قابل‌دسترس و در اختیار همگان است.

با متخلفین فضای مجازی برخورد می‌شود
وی با اشاره دوباره به موضوع فضای مجازی و رصد آن، تصریح کرد: در حال حاضر، تعداد قابل‌توجهی از کانال‌ها و سایت‌هایی که مرتکب تخلف شده و در بازار سرمایه اخلال ایجاد کرده‌اند، توسط سازمان بورس به مراجع ذیربط معرفی شده‌اند؛ اما گاهی مجازات کسانی که در بازار سرمایه اخلال ایجاد می‌کنند با تخلف و جرمی که انجام داده‌اند سازگاری ندارد. در لایحه‌ای که توسط سازمان بورس تهیه شده این موضوع دیده شده است و اگر این لایحه تبدیل به قانون شود می‌تواند ابزار نظارتی را در اختیار سازمان بورس قرار دهد.
دکتر قالیباف اصل در ادامه به کاهش کارمزد ارکان بازار از معاملات سهام اشاره کرد و افزود: از ابتدای سال این کار را انجام داده‌ایم و پیشنهادی را به شورا بردیم که ۵۰ درصد کارمزد سازمان بورس، بورس تهران، فرابورس ایران، کارگزاری‌ها، شرکت مدیریت فناوری و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی کاهش پیدا کند. از این رقم، ۲۰ درصد به سرمایه‌گذار داده می‌شود و ۳۰ درصد آن در صندوق تثبیت بازار و صندوق توسعه بازار شارژ می‌شود تا از این طریق، سرمایه‌ای که برای حفظ تعادل بازار موردنیاز است تأمین گردد؛ اما از آنجاکه این کار از ابتدای تیرماه صورت گرفته است، این عدد در حال حاضر قابل‌توجه نیست ولی در آینده می‌تواند به تعادل بازار کمک کند. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان، از تلاش‌ها و زحماتی که در کمیسیون اقتصادی مجلس انجام شده است، تشکر کرد.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *