خانه رویدادهای خبری داخلی حمایت از سهامداران خرد در دستور کار نهاد ناظر است
حمایت از سهامداران خرد در دستور کار نهاد ناظر است
0

حمایت از سهامداران خرد در دستور کار نهاد ناظر است


رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد

حمایت از سهامداران خرد در دستور کار نهاد ناظر است

۱۶ اسفند

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از اجرای طرح حمایت از سهامداران خرد خبر داد و عنوان کرد، آن دسته از سهامداران دارای پرتفوی زیر ۱۰ میلیون تومان، چنانچه تا اردیبهشت ۱۴۰۱ سهام خود را بدون تغییر نگهداری کنند و بازدهی کمتر از ۲۵ درصد کسب کرده باشند، مابه‌التفاوت آن را از صندوق توسعه بازار دریافت می‌کنند. بهبود شرایط اقتصادی و آمارهای مطلوب از عملکرد ۹ ماهه شرکت‌های فعال در بازار سرمایه از دیگر مواردی بود که دکتر دهقان دهنوی به‌عنوان مؤلفه‌هایی مهم در رشد آتی بورس عنوان کرد و خاطرنشان کرد که تلاش می‌شود سود سهام عدالت سال ۹۸ تا پایان سال جاری به حساب سهامداران عدالت واریز شود.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بورس اوراق بهادار تهران، دکتر محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس اوراق بهادار در گفتگویی با شبکه خبر ضمن اشاره به طرح‌های حمایتی و برنامه‌های مدنظر سازمان بورس برای حمایت از سهامداران خرد گفت: طرح‌های حمایتی متعددی برای سهامداران از سوی سازمان بورس تدوین شده که در روزهای آتی از آن رونمایی خواهد شد.
دکتر دهقان افزود: بر اساس این طرح سهامداران خردی که در تاریخ دوازده اسفند (تاریخ مصوبه شورای عالی بورس) دارایی کمتر از ۱۰ میلیون تومان داشته باشند، مشمول این قانون خواهند بود. بر این اساس گروه مزبور چنانچه پرتفوی خود را تا اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۱ تغییر ندهند و تا آن زمان بازدهی کمتر از ۲۵ درصد از بازار سهام دریافت کرده باشند، مابه‌التفاوت آن را از صندوق توسعه بازار دریافت می‌کنند. به گفته سخنگوی شورای عالی بورس، البته سهامداران برای برخورداری از این طرح ضمن حفظ سهام می‌توانند سهام جدید به پرتفوی خود اضافه کنند.
وی در ادامه با اظهار این مطلب که طبق برآوردها تعداد سهامداران خردی که در این طرح قرار خواهند گرفت بالغ بر ۴ میلیون نفر است، گفت: واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری و همچنین اوراق با درآمد ثابت در این طرح قرار نگرفته است. دکتر دهقان گفت: دو صندوق تثبیت بازار و توسعه بازار در بازار سرمایه فعالیت دارند. در این میان صندوق توسعه‬ بازار در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان دارایی دارد. به‌احتمال‌زیاد سال آینده نیز ۵ هزار میلیارد تومان به این رقم اضافه می‌شود. به‌این‌ترتیب می‌تواند نقش مناسبی برای حمایت، توسعه و رشد بازار سرمایه ایفا کند.رئیس سازمان بورس در ادامه تأکید کرد: جزئیات بیشتر از این طرح حمایتی در هفته جاری از طریق مراجع معتبر سازمان بورس، اطلاع‌رسانی خواهد شد. بر این اساس هفته آتی، نماد ویژه‌ای با قیمت یک ریال بازگشایی می‌شود و سهامداران با پرتفوی زیر ۱۰ میلیون تومان می‌توانند با خرید یک سهم و پس از پالایش اطلاعات از طرح حمایتی بهره‌مند شوند.

ورود غیرمستقیم به بازار سرمایه و حضور بلندمدت، کلید سودآوری
به گفته دکتر دهقان، یکی از اهداف نهاد ناظر بازار سرمایه، حفظ آرامش بازار است. همچنین هدف دیگر این است که سهامداران خردی که زمان یا دانش کافی برای تحلیل ندارند، غیرمستقیم در بازار سهام حضور داشته باشند و از کانال صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد بازار شوند. وی در ادامه تأکید کرد: بررسی‌ها نشان از آن دارد که صندوق‌های سرمایه‌گذاری در زمان‌های رشد شاخص، رشدی به‌مراتب بیشتر از متوسط بازار داشته و در زمان‌های افت نیز، کاهش کمتری را تجربه کرده‌اند.

آینده مثبت پیش روی بورس
دکتر دهقان در ادامه به شرایط اقتصادی رو به بهبود کشور اشاره کرد و افزود: در حال حاضر شاهد مثبت شدن رشد اقتصادی کشور هستیم. افزون بر این آمارهای ۹ ماهه از عملکرد شرکت‌های فعال در بازار سرمایه نشان می‌دهد سودی که شرکت‌ها امسال در این بازار تولید کردند ۳ برابر زمان مشابه در سال قبل است. سکان‌دار بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار سرمایه یک جز مهم از اقتصاد ما است، گفت: اگر انتظار برای رشد اقتصاد داریم و در حال حاضر این رشد صورت گرفته، در آینه اقتصاد که همان بازار سرمایه است نیز منعکس خواهد شد و آثار آن را در رشد بورس مشاهده خواهیم کرد.وی در ادامه افزود: بررسی‌ها نشان از کسب سود مناسب از بازار سهام در بازه زمانی بلندمدت دارد. به عبارت دقیق‌تر بازدهی بورس بر اساس مطالعات تطبیقی صورت گرفته به نسبت بقیه بازارهای موازی بالا است. مطالعات نشان می‌دهد در هر بازه زمانی ۱۰ ساله، بورس نسبت به بقیه بازارها (طلا، ارز و مسکن) بازدهی بالاتری داشته است.
رئیس سازمان بورس ادامه داد: در ابتدای سال، شاهد ورود تعداد بالایی از سرمایه‌گذاران به بازار سهام و دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری موازی بودیم. تمامی بازارها تا مقطعی با سوددهی بالایی برای سهامداران همراه بودند. این موضوع در ادامه متوقف شد و تمامی بازارهای سرمایه‌گذاری ازجمله بورس با کاهش سود همراه شدند. در این میان برخی از سهامداران نیز ممکن است که از سرمایه‌گذاری در بورس زیان کرده باشند که امید است با بهبود شرایط و رونق آتی، سود به آن‌ها تعلق گیرد.

پرداخت سود سهام عدالت تا پایان سال ۱۳۹۹
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه اظهاراتش به سهام عدالت و پرداخت سود سال ۱۳۹۸ اشاره کرد و گفت: مشمولان سهام عدالت دو روش را برای آزادسازی سهام خود انتخاب کردند؛ یک گروه روش غیرمستقیم را انتخاب کردند و به‌این‌ترتیب مدیریت پرتفوی خود را به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی واگذار کردند. گروهی دیگر مدیریت مستقیم را برگزیده که این سهم در پرتفوی آن‌ها وارد شده است.دکتر دهقان دهنوی ادامه داد: سود سهام عدالت سال ۱۳۹۸ که از شرکت‌های سرمایه‌پذیر موجود در پرتفوی سهام عدالت تشکیل شده، در حال تجمیع است. این رقم در حدود ۲۰۰ هزار تومان برای آن دسته از سهامدارانی است که تمامی سهم خود را نگهداری کرده و هیچ سهمی نفروخته باشند.
وی در ادامه افزود: تصمیم بر آن شده که سود سال ۱۳۹۸ نیز به‌صورت متمرکز به حساب دو گروه واریز شود و از سال آینده از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی برای سهامداران غیرمستقیم عدالت و از طریق خود شرکت‌ها به حساب سهامداران مستقیم عدالت واریز شود. رئیس سازمان بورس در ادامه خاطرنشان کرد: تلاش بر این است تا پایان سال جاری این رقم به حساب سهامداران عدالت واریز شود. چنانچه سود چند شرکت نیز تجمیع نشود، مابقی آن در سال آینده واریز خواهد شد.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *