خانه روی خط خبر رشد ۵۰ درصدی سبدگردان‌های اختصاصی در مقایسه با سال گذشته
رشد ۵۰ درصدی سبدگردان‌های اختصاصی در مقایسه با سال گذشته
0

رشد ۵۰ درصدی سبدگردان‌های اختصاصی در مقایسه با سال گذشته


مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح کرد

رشد ۵۰ درصدی سبدگردان‌های اختصاصی در مقایسه با سال گذشته

۲۰ اردیبهشت‌ماه

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، با مروری بر آمار مجوزهای صادرشده فعالیت نهادهای مالی در سال گذشته و مقایسه آن با سال پیش از خود، عنوان کرد: در سال ۱۳۹۹ تعداد نهادهای مالی که شامل شرکت‌های کارگزاری نیز می‌شود، ۶۳۶ نهاد بوده است که در انتهای سال ۱۴۰۰، با رشد ۱۳/۸۳ درصدی به رقم ۷۲۴ نهاد رسید.
رضا نوحی حفظ آبادی، ادامه داد: در سال ۱۳۹۹، مجموع صندوق‌های سرمایه‌گذاری ۲۷۱ صندوق بوده که در انتهای سال ۱۴۰۰ با رشد ۱۹/۱۸ درصدی به ۳۲۳ صندوق رسیده‌اند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری شامل «صندوق ‌سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت»، «صندوق‌ سرمایه‌گذاری مختلط»، «صندوق‌ سرمایه‌گذاری در سهام»، «صندوق‌ سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی»، «صندوق‌ سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان»، «صندوق ‌سرمایه‌گذاری پروژه»، «صندوق‌ سرمایه‌گذاری جسورانه»، «صندوق‌ سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر کالا»، «صندوق ‌سرمایه‌گذاری صندوق در صندوق» و «صندوق‌ سرمایه‌گذاری خصوصی» می‌شوند.به گفته این مدیر ارشد سازمان بورس، تعداد شرکت‌های سرمایه‌گذاری مادر (هلدینگ)، از ۲۲۰ شرکت به ۲۳۴ شرکت رسیده است. مجموع نهادهای مالی خدمات‌دهنده، از ۱۴۵ نهاد به ۱۶۷ نهاد رسیده است. بیشترین رشد در میان نهادهای مالی خدمات‌دهنده، به شرکت‌های سبدگردان اختصاص دارد که با رشدی ۵۰ درصدی، از ۳۸ شرکت به ۵۷ شرکت رسیده است.
او افزود: افزون بر مجوزهای فعالیت نهادهای مالی، موضوع تمدید مجوزها و بررسی درخواست‌ها و ارائه موافقت اصولی‌ها نیز از دیگر موارد بوده است. به بیانی دیگر، مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس، پس از بررسی درخواست‌ها در نقطه صفر و تکمیل آن تا مرحله موافقت اصولی، برای تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری و نهادهای خدمات‌دهنده و شرکت سرمایه‌گذاری مادر (هلدینگ)، تعداد قابل توجهی موافقت اصولی صادر کرده و این نهادها در حال تکمیل مدارک برای دریافت مجوز فعالیت هستند که انتظار می‌رود در سال ۱۴۰۱ به سرانجام برسند. نوحی با اشاره به صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات، اظهار کرد: در این رابطه یک مجوز موافقت اصولی صادر شده و اکنون در مرحله تکمیل مدارک و مستندات برای مجوز تأسیس است. پس از آن، ثبت صندوق صورت می‌گیرد تا پذیره‌نویسی صندوق انجام پذیرد.
او در ارتباط با نهادهای مالی خدمات‌دهنده، گفت: نظرات کارشناسانه و فعالیت شرکت‌هایی که اقدام به ارائه خدمات مالی می‌کنند، تنها محدود به سرمایه و منابع مالی خودشان نمی‌شود و اظهارنظر مشاوره‌ای یا تصمیمات سرمایه‌گذاری آنها بر سرمایه‌گذاری افراد و در نتیجه بر دارایی‌های آنها تأثیرگذار بوده و ممکن است هزینه‌هایی را به افراد تحمیل کند. پس در ارتباط با صدور مجوزهای نهادهای مالی خدمات‌دهنده، الزاماتی در ارتباط با ویژگی‌ها، شرایط نیروی انسانی، مهارت و تخصص آنها، برخورداری از حداقل سرمایه که بیانگر ادامه فعالیت کسب‌وکار باشد و توانایی پرداخت هزینه‌های پرسنلی و بازاریابی این نهادها وجود دارد.
مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس، خاطرنشان کرد: بنابراین، سازمان ملزم است در ارتباط با صدور مجوزهای موافقت اصولی نهادهای مالی خدمات‌دهنده به‌واسطه اینکه ثروت عموم در اختیار آنها قرار می‌گیرد، از مجموعه‌ای از شرایط اطمینان یابد و پس از احراز این شرایط، در ارتباط با صدور مجوز مربوطه تصمیم‌گیری کند.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *