خانه اخبار ویژه نقدینگی واردشده به بازار سرمایه را حفظ می‌کنیم
نقدینگی واردشده به بازار سرمایه را حفظ می‌کنیم
0

نقدینگی واردشده به بازار سرمایه را حفظ می‌کنیم


وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان کرد
نقدینگی واردشده به بازار سرمایه را حفظ می‌کنیم

۱۰ مرداد

وزیر امور اقتصادی و دارایی در جلسه هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام از راه‌اندازی بورس املاک، مستغلات و امتیازات با سرمایه اولیه پنج هزار میلیارد تومان خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، در این جلسه که به ریاست محسن رضایی تشکیل شد وزیر امور اقتصادی و دارایی گزارشی از سیاست‌گذاری‌ها و اقدامات انجام‌شده در حوزه بازار سرمایه ارائه کرد.
فرهاد دژپسند با اشاره به بند ۹ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از فعال شدن بازار سرمایه به‌عنوان یکی از مؤلفه‌های تحقق این سیاست‌ها نام برد و گفت: تعداد کدهای سهامداری در بازار سرمایه تا پایان خردادماه ۱۵ میلیون و ۲۵۱ هزار کد و با احتساب سهام عدالت به ۴۸ میلیون و ۵۰۰ هزار کد رسیده است.
دژپسند عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در بورس و فرابورس در ۴ ماه اول سال را معادل ۱۳۷ میلیارد ریال و نزدیک به دو و نیم برابر کل سال ۹۸ اعلام کرد و افزود: از ابتدای سال تاکنون ورودی نقدینگی حقیقی و حقوقی خالص به بازار سرمایه معادل ۷۰ هزار میلیارد تومان بوده است که در تلاش هستیم این سرمایه ورودی را حفظ و به بازار اولیه و نهایتاً به حوزه تولید و توسعه سرمایه‌گذاری سوق دهیم.
وی همچنین از راه‌اندازی بورس املاک، مستغلات و امتیازات با سرمایه اولیه ۵ هزار میلیارد تومان خبر داد.
در ادامه این نشست اعضای هیئت عالی نظارت، ضمن ابراز نگرانی از افزایش بی‌رویه نقدینگی، خواستار اتخاذ سیاست‌ها و تصمیمات لازم برای کنترل رشد نقدینگی، جلوگیری از فرارهای مالیاتی و تسهیل شرایط تأمین سرمایه از طریق بازار سرمایه شدند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز ضمن تشکر از گزارش ارائه شده و تلاش‌های صورت گرفته، افزایش پایه پولی در سال گذشته و کاهش نرخ سود بانکی و تأثیر قیمت‌های نسبی در امسال را عامل اصلی افزایش هم‌زمان قیمت‌ها و تورم افسارگسیخته دانست و تأکید کرد تصمیمات و سیاست‌های اقتصادی باید در یک منظومه جامع با در نظر گرفتن همه عوامل و تبعات و پیامدهای آن‌ها اتخاذ شود.
وی افزود: متأسفانه هزینه تورم و فشارهای اقتصادی و تصمیمات ناهماهنگ قوای سه‌گانه را اقشار آسیب‌پذیر و دهک‌های پایین جامعه می‌پردازند.

برچسب ها :

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *