خانه روی خط خبر داخلی واریز مبالغ حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده، سجامی خواهد شد
واریز مبالغ حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده، سجامی خواهد شد

واریز مبالغ حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده، سجامی خواهد شد


گامی دیگر در تسهیل فرآیند افزایش سرمایه شرکت‌ها؛

واریز مبالغ حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده، سجامی خواهد شد

۱۴ بهمن‌ماه

رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه‌ای سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: به‌دنبال اصلاح دستورالعمل فعلی هستیم تا به این واسطه وجوه حق‌تقدم استفاده‌نشده برای سهامداران سجامی، بلافاصله پس از افزایش سرمایه از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به‌حساب سهامداران واریز شود. به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، احمد لطفی، رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه‌ای سازمان بورس و اوراق بهادار در هفدهمین نشست گروهی خبرنگاران با مدیران این سازمان، اظهار کرد: طبق آمارهای مجوز افزایش سرمایه صادره در سه سال گذشته و با عنایت به ماده ۱۴ قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور، مبنی بر اینکه شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان بورس می‌توانند هر پنج سال یکبار مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های خود را به‌ حساب سرمایه منظور کنند، در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، عمده افزایش سرمایه‌های انجام‌شده از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها بوده است. وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۹ حدود نیمی از افزایش سرمایه‌های انجام‌شده مربوط به مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها بوده و در سال ۱۴۰۰، حدود ۶۰ درصد از این طریق انجام شده است، همچنین در سال جاری حدوداً ۲۶۹ هزار میلیارد تومان از محل مازاد تجدید ارزیابی‌ها به‌ حساب سرمایه‌ منظور شد. لطفی تشریح کرد: بر اساس آمار مجوزهای افزایش سرمایه صادره طی ده ماه گذشته از سال ۱۴۰۱ و با عنایت به معافیت مالیاتی درنظرگرفته‌شده در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ برای افزایش سرمایه از محل سود انباشته، حدود ۷۰ درصد افزایش سرمایه‌ها از محل سود انباشته و اندوخته‌ها صورت گرفته است. لازم به ذکر است ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه از محل مطالبات حال‌شده سهامداران و آورده نقدی، ۹۸/۶ هزار میلیارد تومان از طریق سود انباشته و اندوخته و ۶/۸ هزار میلیارد تومان از طریق مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها بوده است. رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه‌ای سازمان بورس تشریح کرد: در فرآیند افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی اگر سهامداران از حق‌تقدم‌های خود استفاده نکنند، شرکت اقدام به فروش آنها در بازار معاملات می‌کند و فردی که حق‌تقدم را خریداری می‌کند، علاوه بر مبلغ حق‌تقدم باید مبلغ صد تومان نیز بابت مشارکت در افزایش سرمایه واریز کند.
به گفته این مقام مسئول، در این فرآیند هزینه‌هایی همچون هزینه چاپ در روزنامه و… از مبلغ فروش حق‌تقدم کسر می‌شود و مابه‌التفاوت به سهامداران مربوطه پرداخت خواهد شد. وی مطرح کرد: طبق آخرین دستورالعمل‌ها تا ۱۰ روز پس از فروش حق‌تقدم‌ها، مبلغ آن به ‌حساب سهامداران واریز می‌شود. شرکت‌ها می‌توانند از مسیرهای مختلفی همچون مراجعه افراد به بانک، سجام و… این مبالغ را واریز و اطلاعیه پرداخت را در کدال منتشر کنند. لطفی افزود: البته شیوه مذکور متناسب با دستورالعمل‌های گذشته بود و اکنون با توجه به فراهم شدن زیرساخت‌ها، به‌دنبال این هستیم که همانند سازوکار پرداخت سود تقسیمی،‌ این‌ مبالغ از طریق سامانه سجام واریز شود.
رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه‌ای سازمان بورس بیان کرد: در واقع به‌دنبال اصلاح دستورالعمل فعلی هستیم تا به این واسطه وجوه حق‌تقدم استفاده‌نشده برای سهامداران سجامی، بلافاصله پس از افزایش سرمایه از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به حساب سهامداران واریز شود.
وی درخصوص اقدامات انجام‌شده جهت کاهش فرآیند افزایش سرمایه شرکت‌ها، افزود: از جمله دلایل طولانی بودن فرآیند افزایش سرمایه وجود برخی مواد قانونی در لایحه اصلاحی قانون تجارت مصوب ۱۳۴۷ از جمله مدت زمان پذیره‌نویسی حق‌تقدم‌ها است. همچنین عدم‌ الکترونیکی ‌بودن برخی فرآیندهای افزایش سرمایه نیز از موارد اثرگذار بر طولانی شدن فرآیند افزایش سرمایه بوده که اقداماتی به‌منظور اصلاح قوانین و مقررات مربوطه در حال انجام است. از جمله دلایل دیگر می‌توان به تعلل ناشران در ثبت صورتجلسات مجامع عمومی در مرجع ثبت شرکت‌ها اشاره کرد که باعث تأخیر در فرآیند افزایش سرمایه می‌گردد. لطفی گفت: در قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه، انجام برخی اقدامات فرآیند افزایش سرمایه به‌صورت الکترونیکی دیده شده است که دستورالعمل مربوطه تهیه و به‌زودی ابلاغ می‌شود. بر این اساس، ارسال گواهینامه حق‌تقدم به‌شکل الکترونیکی و از طریق درگاه یکپارچه ذی‌نفعان بازار سرمایه صورت خواهد گرفت.

 

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *